Globi

Rikthimi i Luftës së Ftohtë, Rusia po përdor delfinët për të mbrojtur bazën e saj në Krime

Shkruar nga Liberale
Rikthimi i Luftës së Ftohtë, Rusia po përdor delfinët

Rusia ka forcuar sigurinë e bazës së saj në Sevastopol, në Krimenë e aneksuar, me ndihmën e delfinëve të trajnuar posaçërisht për ta mbrojtur atë nga zhytësit, tha sot qeveria britanike, duke konfirmuar rikthimin në praktikën e Luftës së Ftohtë.

Gjatë konferencës së rregullt mbi pushtimin rus të Ukrainës, Ministria Britanike e Mbrojtjes shpjegoi se Rusia ka bërë përmirësime të mëdha në bazën e saj kryesore në Detin e Zi, që nga vera e vitit 2022.

“Ky mekanizëm përfshin të paktën katër shtresa rrjetash dhe barriera lundruese në hyrje të portit. Në javët e fundit, këto mbrojtje ka të ngjarë të jenë forcuar nga një numër në rritje i gjitarëve detarë të trajnuar”, tha ministria në Twitter.

Përdorimi i gjitarëve detarë për qëllime ushtarake është një praktikë e vjetër, e përdorur në dekadat e fundit nga forcat e armatosura, veçanërisht ato amerikane dhe ruse.

Pas rënies së BRSS në 1991, kjo qendër u mbyll dhe delfinët e saj u shitën në Iran, sipas mediave ruse. Marina e Ukrainës e rihapi qendrën në vitin 2012, por pas aneksimit të gadishullit, ky i fundit kaloi nën kontrollin e Moskës.

Në prill të vitit 2022, Instituti Detar i Shteteve të Bashkuara (USNI) pretendoi, duke përdorur fotografi satelitore, se, në kohën kur nisi ofensivën e saj ushtarake në Ukrainë, Rusia kishte ngritur dy rrethime delfinësh në bazën e saj në Krime.

“Në ujërat e Arktikut, marina (ruse) përdor gjithashtu beluga dhe foka”, pohoi sot ministria britanike. "Rusia ka trajnuar kafshë për një gamë të tërë misionesh, por ato në portin e Sevastopolit ka shumë të ngjarë të synojnë të merren me zhytës armiqësor."

Krimea shërben si bazë e pasme për forcat ruse, kryesisht për dërgimin e përforcimeve dhe mirëmbajtjen e pajisjeve. Ai është shënjestruar rregullisht nga sulmet ukrainase, kryesisht nga dronët.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH