Aktualitet

Rikthehet pas tre vitesh në shtëpi gazetarja kineze, lirohet nga paraburgimi

Shkruar nga Liberale
Rikthehet pas tre vitesh në shtëpi gazetarja kineze, lirohet nga

Gazetarja Cheng Lei është rikthyer në Australi pasi u ndalua 3 vite më parë në Kinë. Lajmi u bë i ditur nga kryeministri i Australisë Anthony Albanese, i cili njoftoi lirimin e saj, duke thënë: “Ajo u prit në aeroport nga ministrja e Jashtme Penny Wong."

Kujtojmë se Cheng Lei ishte duke punuar si reportere për stacionin televiziv shtetëror kinez në gjuhën angleze CGTN kur u arrestua më 13 gusht 2020.

Ajo u akuzua për aktivitete që rrezikojnë sigurinë kombëtare. Akuzat ndaj saj nuk u bënë kurrë publike dhe ajo nuk u dënua kurrë. Albanese ka thënë se ajo tashmë është ribashkuar me dy fëmijët e saj në Melburn.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH