Globi

Rikthehet pas 50 vitesh kolera, alarmi në Itali

Shkruar nga Liberale
Rikthehet pas 50 vitesh kolera, alarmi në Itali

Sipas mediave italiane, një i moshuar nga Arbus është identifikuar me sëmundjen e rëndë, pasi shkoi në spital dhe kishte shqetësime para 5 ditësh.

Autoritetet italiane janë alaruar, pasi në Sardenjë është rikthyer kolera, pas 50 vitesh nga rasti i fundit.

Sipas raportimeve të L’Unione Sarda, i moshuari i kishte simptomat e para rreth një muaj më parë dhe ky element vështirëson përcaktimin e saktë të momentit të infektimit. Mjekët po kryejnë kontrolle epidemiologjike tek familjarët e pacientit që jetojnë në zonën e Medio Campidano.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH