Showbiz

Rihapet debati për kanabisin: Na qetëson apo na rrit ankthin? Hulumtimet tregojnë se sjell efektin e kundërt

Shkruar nga Liberale
Rihapet debati për kanabisin: Na qetëson apo na rrit ankthin?

Qindra studime janë zhvilluar, shkruar dhe publikuar për vetitë terapeutike të kanabisit dhe nënprodukteve të tij. CBD - domethënë substanca e gjetur në marihuanë që nuk përmban përbërës psikoaktivë - ndikon në cilësinë e gjumit, nervave, presionin e gjakut, zvogëlon inflamacionin, trajton çrregullimet gastrointestinale dhe lufton kancerin, nga zbutja e efekteve të kimioterapisë, deri te parandalimi i rritjes së qelizave të saj.

Shumë theksojnë se përdorimi i tij ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve kronike, uljen e peshës trupore dhe kurimin e glaukomës. Por ndoshta një nga vetitë më të rëndësishme terapeutike është ajo e lidhur me shëndetin mendor. CBD duket se ndihmon në parandalimin e konfiskimeve, ADHD dhe menaxhimin e depresionit. Megjithatë, shumë njerëz raportojnë se THC - substanca psikoaktive që gjendet në bimën e marihuanës - gjithashtu i ndihmon ata të përballen me stresin, veçanërisht ata me çrregullime të ankthit social.

Pra, megjithëse prej vitesh ekzistonte një besim se pirja e cigareve që përmbanin marihuanë ishte sinonim i një gjendjeje të relaksuar të trupit, kjo nuk është e vërtetë për të gjithë. THC në veçanti duket se redukton ankthin në doza më të ulëta dhe rrit ankthin në doza më të larta, sipas një raporti nga Universiteti i Uashingtonit dhe Instituti për Abuzimin me Alkoolin dhe Drogat. CBD , nga ana tjetër, duket se zvogëlon ankthin në të gjitha dozat e testuara, shpjegon studimi.

A mund të na e shtojë marihuana ankthin?

Asnjë produkt me prejardhje nga kanabisi nuk është miratuar nga FDA - Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA - për të trajtuar ankthin ose gjendje të tjera të shëndetit mendor. Megjithatë, disa kërkime kanë treguar se komponimet e gjetura në kanabis, duke përfshirë THC dhe CBD, mund të ofrojnë disa përfitime të shëndetit mendor, me disa dallime.

Si fillim, ekspertët thonë se lloji i kanabisit, sasia e marrë dhe mënyra se si përdoret - për shembull pirja e duhanit- përcaktojnë se si ndikon në trupin e një personi. Për këto arsye ka edhe dallime. Kanabisi në veçanti përmban nivele të ndryshme të përbërjeve të ndryshme. THC, ose delta-9-tetrahydrocannabinol, është përbërësi i kanabisit përgjegjës për euforinë. CBD, ose kanabidioli, duket se funksionon përmes receptorëve të ndryshëm në tru dhe nuk çon në të njëjtën nivel.

Kështu, kanabisi ka efekte të ndryshme në doza më të ulëta sesa në doza të larta. Në përgjithësi, dozat e ulëta të THC tolerohen mirë, duke stimuluar lirimin e dopaminës, ndërsa doza më të larta të THC mund t'i bëjnë njerëzit në ankth, tha Peter Grinspoon, një mjek i kujdesit parësor në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts dhe autor i "Seeing Through The Smoke", e cila shqyrton kërkimet më të fundit mjekësore mbi kanabisin, në Washington Post.

Përveç sasisë, sigurisht, një faktor i rëndësishëm diferencues është gjendja e mendjes sonë në momentin që e marrim. Meqenëse kanabisi prek pothuajse çdo lidhje nervore në tru, edhe më shumë se stimuluesit si kokaina dhe opioidet, ka kuptim të përsosur që disa njerëz që e konsumojnë atë të ndjejnë më shumë siklet dhe stimulim të tepërt sesa relaksim. Kjo do të thotë se për ata që ndihen të stresuar, kanabisi mund t'i bëjë ata më të ndjeshëm ndaj stresit ose të prirur ndaj paranojës dhe ankthit.

Ky rrezik i ankthit është më i lartë për adoleshentët, pasi dekada kërkime klinike kanë treguar se THC mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e trurit. Gjithashtu, përdorimi i rregullt i kanabisit tek adoleshentët lidhet me një probabilitet më të madh të ankthit dhe depresionit më vonë në jetë, sipas hulumtimit të titulluar "Shoqata e përdorimit të kanabisit tek adoleshentët dhe rreziku i depresionit, ankthit dhe vetëvrasjes në moshën madhore", i kryer nga Njësia e Psikiatrisë Neurobiologjike në Qendrën Shëndetësore të Universitetit McGill, Universiteti i Quebec, Kanada./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH