Aktualitet

Regjisori Edmond Budina te Teatri Kombëtar: Do e mbrojmë deri në fund

               Publikuar në : 12:50 - 07/05/20 liberale

Regjisori Edmond Budina drejtpërdrejt nga Teatri Kombëtar tha se ai dhe kolegët do ta mbrojnë Teatrin deri në fund, duke shtuar se godina përbën vlerë kulturore europiane, e si e tillë duhet mbrojtur.

“Shkronjat mbajnë në këmbë Teatrin Kombëtar. Ky është shesh lirie. Gjesti i qëndrimit në teatër tregon se jemi luftëtar të lirisë. Ne kemi mbi 2 vjet që mbrojmë teatrin. Fakti që po e mbron Europa, tregon se ne kemi qenë me të drejtën. Fakti që Europa e merr në mbrotje, dëshmon se ne jemi me qytetarët. Kjo pjesë kulturore europiane duhet të mbrohet si e tillë. Ky pushtet i pabesë, sic ka vepruar me daljen e pushtetarëve më të lartë qendror e lokalë, duhet të ndalet. Ky teatër nese do të bjerë, nëse bie, do bjerë bashkë me ne. Do të duhet të gjejmë lekë për restaurimin e Teatrit Kombëtar. Mundësia e financimit nga shqiptarët e Europa ekziston. Shqiptarët kanë dhënë para për tërmetin, jo më për Teatrin, që është pasuri kombëtare”, u shpreh ai.  /Gazeta Liberale

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back