Globi

Raporti i Partygate/ Boris Johnson jep dorëheqjen si deputet

Shkruar nga Liberale
Raporti i Partygate/ Boris Johnson jep dorëheqjen si deputet

Boris Johnson jep dorëheqjen si deputet pasi mori raportin e Partygate.

Raporti nga Komiteti i Privilegjeve i udhëhequr nga deputetët shqyrtoi nëse ai mashtroi Parlamentin lidhur me festat gjatë karantinës në Downing Street.

Johnson akuzoi hetimin e Commons se po përpiqej ta “dëbonte”.

Në një deklaratë ai tha se “ata ende nuk kanë asnjë provë që unë me vetëdije ose pamaturi mashtrova Commons”.

Në provat e paraqitura nga komisioni në mars, Johnson pranoi se e kishte mashtruar Parlamentin, por mohoi se e kishte bërë me qëllim.

Në deklaratën e lëshuar pas dorëheqjes së tij mbrëmjen e së premtes, ish-kryeministri tha se “nuk kam gënjyer dhe besoj se në zemrat e tyre komisionerët e dinë këtë”.

“Ata e dinë shumë mirë se kur fola në Commons, unë po thosha atë që besoja se ishte e vërtetë dhe atë që isha informuar për të thënë, si çdo ministër tjetër,” tha ai.

Johnson tha se ai i korrigjoi të dhënat dhe tha se anëtarët e komitetit “e dinë këtë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH