Globi

Raporti i luftës në Izrael: Hamasi përdhunoi burra dhe gra në sulmin e 7 tetorit

Shkruar nga Liberale
Raporti i luftës në Izrael: Hamasi përdhunoi burra dhe gra

Ndërsa Izraeli fillon "hetimin më të madh në historinë e tij për aktivitetet kriminale, hetuesit e Tel Avivit që studiojnë pasojat e sulmeve të dhunshme të 7 tetorit kanë gjetur prova se burra dhe gra janë përdhunuar nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik, siç pretendojnë aktivistët", shkruan gazeta "Daily Mail".

Yael Sherer, përfaqësues i grupit izraelit të të drejtave të njeriut "Të mbijetuarit e dhunës seksuale", raporton se kishte prova, si dhe dëshmi të dëshmitarëve okularë, të dhunës seksuale të ushtruar ndaj të dy gjinive në mes të sulmeve të Hamasit.

"Kishte sulme seksuale dhe përdhunime të të dy gjinive në këto komunitete në Izraelin jugor... ne kemi pak të mbijetuar - jo shumë," tha ai për radio BBC Radio 4. “Nga trupat duket se viktimat janë gjymtuar... terroristët u siguruan për t'i vënë në siklet dhe për t'i çnderuar ata njerëz," shtoi ai.

Provat dalin në dritë ndërsa policia izraelite nis hetimin më të madh për dhunën seksuale dhe krimet kundër grave të kryera ndonjëherë në vend.

“Tani është e qartë se krimet seksuale ishin pjesë e planifikimit të Hamasit dhe qëllimi i tyre ishte të terrorizonin dhe poshtëronin njerëzit,", thekson kreu i hetimit.

Siç raporton gazeta britanike "Daily Mail", policia izraelite ka mbledhur mijëra deklarata, foto dhe videoklipe, përmbajtja e të cilave është kryesisht e ashpër, për nënat që shohin vajzat e tyre me legen të thyer të torturuara dhe përdhunuara./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH