Aktualitet

Rama, sot në Itali për një çështje të rëndësishme

Shkruar nga Liberale
Rama, sot në Itali për një çështje të

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Romë për të marrë pjesë në Forumin ndërqeveritar të bashkëpunimit rajonal mes vendeve të Europës Qëndrore e Jugore, InCe, që do të zhvillohet sot në ambientet e Ministrisë së Jashtme Italiane.

Ky takim do të drejtohet nga Kryeministri italian Giuseppe Conte e marrin pjesë 17 vende; 9 prej tyre janë anëtare të Bashkimit Europian; Bullgaria, Kroacia, Italia, Polonia, Republika Çeke, Rumania, Sllovakia, Sllovenia e Hungaria.

Ndërsa 5 të tjera vende me perspektivën e hyrjes në BE si Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut, Bosnja, Hercegovina e Mali i Zi.

Po ashtu në forum do të marrin pjesë edhe tre vende të tjera Moldavia, Ukraina e Bjellorusia.

Pas 18 vitesh i takon Italisë të marrë Presidencën e radhës së InCe që përkon dhe me 30 vjetorin e krijimit të këtij Forumi. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH