Aktualitet

Rama sërish akuza ndaj BE-së: Po çon përçarje në popujt e Ballkanit

Shkruar nga Liberale
Rama sërish akuza ndaj BE-së: Po çon përçarje

Kreu i qeverisë së Shqipërisë Edi Rama akuzon krerët e shteteve të Bashkimit Evropian për bllokimin e pranimit të vendit të tij dhe Maqedonisë së Veriut. Në një artikull të publikuar në “Bild”, Rama shprehet se kjo vonesë bëhet për arsye të populizmit.

“BE ka thyer premtime dhe po çon një përçarje në popujt e Ballkanit me cinizëm politik. Më duket sikur jemi në librin “Duke pritur Godonë”. Ata vetëm flasin, por asgjë nuk ndodh”.

Si Kryeministër i Shqipërisë, Rama sqaron se vendi ynë nuk është gati të anëtarësohet në BE sot, as Maqedonia e Veriut por thekson se kjo nuk është arsye për të mos nisur Konferencën e Parë ndërqeveritare. Sipas tij Shqipëria i ka kryer reformat e kërkuara nga KE dhe Komisioni Evropian njohu angazhimin dhe arritjet e jashtëzakonshme në disa raste të vendit tonë, thekson Rama.

“Është një ambicie e dashur për shumë kohë nga kombet tona, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe kështu t’u mundësojnë qytetarëve tanë të përfitojnë nga një treg i lirë dhe të marrin pjesë në këtë demokraci të madhe. Më lejoni të bëj të qartë diçka: si Kryeministër i Shqipërisë, unë e njoh plotësisht që ne nuk jemi gati të anëtarësohemi në Bashkimin Evropian sot, as Maqedonia e Veriut ose pjesa tjetër e Ballkanit Perëndimor.

Kur Komisioni Evropian kërkoi nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të zbatonin disa reforma përpara se të fillonin negociatat, ne e bëmë. Disa prej tyre, të tilla si reforma në drejtësi në Shqipëri, janë të pashembullta për një vend që nuk ka hyrë ende në procesin e negociatave. Por ne bëmë progres, dhe Komisioni Evropian njohu angazhimin tonë të plotë dhe arritjet tona të jashtëzakonshme në disa raste”.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë më shumë se disa probleme. Dhe pikërisht për këtë arsye që ne duam të përshpejtojmë procesin e integrimit në Bashkimin Evropian, në mënyrë që të kemi mjete në dorë për të zgjidhur pikërisht këto probleme”, vijon më tej artikulli.

Sipas Ramës BE kërkon nga liderët e Ballkanit Perëndimor të rrezikojnë të gjithë karrierën e tyre në procesin e integrimit evropian, por vetë nuk heqin aspak dorë nga komoditeti i tyre politik.

Dhe të këmbëngulësh që krerët e shteteve të Ballkanit Perëndimor duhet të rrezikojnë të gjithë karrierën e tyre në procesin e integrimit evropian, por anasjelltas, vetë këta krerë shtetesh të BE nuk janë të gatshëm të heqin pak dorë nga komoditeti i tyre politik. Përgjigjen për këtë pyetje ia lë lexuesit”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH