Aktualitet

Rama komenton deklaratat kundër BE-së për vaksinat: S'kam akuzuar...

Shkruar nga Liberale
Rama komenton deklaratat kundër BE-së për vaksinat: S'kam

Kryeministri Edi Rama është pyetur sot në lidhje me qëndrimin e tij dhe deklaratat karshi Bashkimit Europian në lidhje me procesin e vaksinimit anti-covid.

Gazetari Ergys Gjençaj pyeti Ramën nëse duhej t’i kërkonte falje Francës për deklaratën e tij, ndërsa kreu i qeverisë tha se në asnjë rast nuk kishte bërë akuza, por kishte dhënë mendimin e tij. Rama tha se ambasada franceze ishte mbështetur tek lajmet e përkthyera gabim nga ‘google translate’.

“Ca lidhje ka kjo? E para unë mund t’ja mirëkupton ambasadores franceze që të bjerë pre e përkthimit të gabuar, por ty s’ta kuptoj dot se e ke gjuhën e nënën di shqip. Unë skam akuzuar Francën për asgjë. Kam sjellë një shembull. S’ka lidhje kjo Ergys. S’ka lidhje. Se po më the se të gjitha vendet e BE nuk kanë stok tani që flasim.. Unë thash’ po mirë po ky Bashkimi Evropian s’ja jep dot 10 mijë doza, për sa kohë COVAX nuk po shfaqet?! Fillojini vaksinoheni këta mjekë. Pse duhet të rrijë gjyshja e Ambrozias dhe gjyqi yt të shoh se si vaksinohen ata jashtë?!Pse për këtë nuk duhet folur dhe për këtë pse duhet ti flas dhe ti kërkojë ndjesë Francës. Unë nuk kam bërë një akuzë. Pse s’do japim opinion?! Pse ndiheni në faj ju se është shqetësuar BE? Apo ai koordinatori?! Bëri deklarata franceze që ishte e bazuar në; “Të humbur në përkthim”. BE është shumë i madh dhe nuk është thjesht një çështje. Merr një këshill nga unë që mos kini ngurrim që të thoni atë që mendoni kur mbroni interesin e vendit tuaj dhe parimshmërinë e profesionit tuaj. Do t’ju respektojnë më shumë edhe pronarët tuaj.”, tha Rama.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH