Aktualitet

Rama: Ja sa para janë mbledhur për të prekurit nga tërmeti

Shkruar nga Liberale
Rama: Ja sa para janë mbledhur për të prekurit nga tërmeti

Kryeministri Edi Rama vlerësoi solidarizimin e shqiptarëve dhe të huajve për të prekurit nga tërmeti. Ai ka treguar mmë tej shumën e dhuruar prej tyre, që do të shkojë për rimëkëmbjen e

"Vetëm nga dy sipërmarrës të mirënjohur shqiptarë Behgjet Pacolli dhe Shefqet Kastrati janë 2.5 milionë euro. Bankersi ka dhuruar 1 milionë euro dhe kompani të tjera janë të gatshëm ta bëjnë këtë më siguri. Nuk janë derdhur në bankë dje apo nuk mund të derdhen sot për shkak të bankave të mbyllura. Por një shumë e verifikuar me transaksione është 5 milionë euro, dhe 1.5 milionë dollarë.

Qoftë ato me figura bankare qoftë ato të dhënat e portalit e-Albania ku ka një numër shumë të madh donatorësh të vegjël që janë ata që dua t'i falenderoj të parët, nga brenda dhe jashtë vendit. 4.5 milionë dollarë janë mbledhur nga llogari vullnetare të hapura nga qytetarë në Facebook dhe nga shoqatat", tha Rama./Gazeta Liberale

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH