Aktualitet

Rama: Harrojeni komisionin “Becchetti”, po mbroni një të shpallur në kërkim

Shkruar nga Liberale
Rama: Harrojeni komisionin “Becchetti”, po mbroni një të

Kryeministri Edi Rama ia ka bërë të qartë opozitës në Kuvend se komisioni hetimor për çështjen ‘Becchetti’ nuk do të ngrihet kurrsesi, ndërsa akuzoi rivalët e tij se po shpallin hero një person në kërkim ndërkombëtar.

Sipas Ramës, shteti shqiptar nuk mund të nisë një proces, ku çështja është në shqyrtim në gjykatën ndërkombëtare, ndërsa tha se qeveria nuk ka bërë asnjë pagesë.

“Përtej retorikës, po ju them kaq. Është një proces penal në prokurorinë e Tiranës në gjykim prej disa kohësh ku pritet të dëshmojnë dëshmitarë të cilët prej disa muajsh ka pasur vështirësi të lokalizohet. Ky personi që e keni kthyer në heroin tuja, është në kërkim (Becchetti). Po mbroni një njeri në kërkim. E mbroni këtë njeri për të bërë politikë dhe harroni që gjithë këto detyrime të vendosura nga të tjerë, janë detyrime për Republikën e Shqipërisë. Ju jeni dhe qytetarë, votues dhe humbës të zgjedhjeve në republikën e Shqipërisë. Nuk është e ndarë, pavarësisht se ju doni të bëni një Republike të re. Në favor të shtetit shqiptar janë dy vendime. Para trupave ndërkombëtare të të gjitha juridiksionit, Republika e Shqipërisë është një juridiksion. Ju doni që ta fusni hallin tuaj në një histori me një të kërkuar të drejtësisë shqiptare.

Ju dezinformoni duke hapur një dokument që është i mbuluar nga konfidencialiteti duke shpikur se; shteti shqiptar ka nisur që të paguaj, ky është krejtësisht jo e vërtetë. Ju doni një komision që shkel parimet dhe dëmton interesat e Shqipërisë. Po ju kujtoj se konfidencialiteti i këtyre proceseve është detyrues për Shqipërisë, dhe duhet të jetë detyrues për të zgjedhurit e popullit shqiptar, s’po them për Qimi.net. Parlamenti duhet të jetë detyrues. Bie tërmet, ju jeni me tërmetin, vjen virusi, jeni me të, ka një krizë energjetike, jeni me të, tani na dolët aleatë dhe me këtë. Unë nuk jam fare fare fare i asaj shtëpie prodhimi, i gramafonit se për çdo gjë thotë; e ke bërë për këtë arsye. S’po them se i keni marrë ndonjë kaush me fara luledielli këtij dhe po i hani. S’po e them. S’po hy në këto. Lulzim, Lulëzim, ta kam thënë se unë hallexhinjve nuk i shtoj hallet. Je hallexhi sot. Unë po të ndjek.

Më vonë kemi kohë prapë. Ti je hallexhi, por vetëm një gabim mos bëj që të hysh në garë me atë të ‘foltores’, se e bën gojën qenef (Berisha). Mos e bëjë këtë. Se në atë fushë është më i mirë se ty. Ai është origjinali, ti kopja. Për qenef ai është botërisht. Ti mos bëjë konkurrencë qenef me qenef se nuk je. Je shumë pllakë majolike për të qenë si ai. E fundit që kam. Komisionin në fjalë ju duhet ta harroni, se komisioni në fjalë nuk bëhet. Kush në krye ku, kjo është pjesa juaj. Unë nuk përzihem. Meqe kam dhe një dobësi, mbase çështje moshe, duke qenë pak më i madh se Lulëzimi, ia kam thënë dhe personalisht; mos imito atë, se re në gropë. Si ai nuk bëhesh dot dhe mos u bë kurrë. Ji në lartësinë e flokëve të krehura dhe në lartësi të kostumit, mos e prish gojën si sot. Je dalluar që i fsheh mirë ato që mendon, por jo me gojë, të lutem! Nuk mundet dot që të bëhesh ti goja më e shthurur e këtij parlamenti.” tha Rama.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH