Aktualitet

Rama, bisedë me  presidentin e Ukrainës, e fton në Shqipëri

Shkruar nga Liberale
Rama, bisedë me  presidentin e Ukrainës, e fton në

Kryeministri Edi Rama, në rolin e Kryetarit të Përgjithshëm të OSBE, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, në përpjekje për të gjetur një zgjidhje paqësore në Donbas.

Presidenti falënderoi Kryesinë Shqiptare të OSBE-së për dhënien përparësi çështjes së rivendosjes së sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës brenda punës së Organizatës.

Bashkëbiseduesit diskutuan situatën e sigurisë në Donbas dhe aspekte të rëndësishme të procesit të negociatave.

Rama mbështeti përpjekjet e partisë Ukrainase për të arritur paqen në rajon dhe siguroi gatishmërinë e Kryesisë Shqiptare për të kontribuar në rivendosjen e paqes. Ai vuri në dukje se hapat e ndërmarra nga Presidenti ukrainas dhe populli ukrainas drejt paqes janë shumë të guximshëm.

Bashkëbiseduesit theksuan rëndësinë e sigurimit të hyrjes së plotë dhe të papenguar të Misionit Special të Monitorimit të OSBE-së në të gjithë territorin e pakontrolluar.

Në fund të bisedës, Edi Rama ftoi Volodymyr Zelenskyy të vizitojë Shqipërinë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH