Aktualitet

Rama bën bilancin: 261 pallate të dëmtuar rëndë, 500 inxhinier ...

Shkruar nga Liberale
Rama bën bilancin: 261 pallate të dëmtuar rëndë, 500

Sot është mbledhur për herë të dytë Komiteti Kombëtar i Rindërtimit, ku është diskutuar në lidhje me situatën e rëndë të krijuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Në fjalën e tij, kryeministri Edi Rama ka bërë një bilanc të situatës post-tërmet. Rama tha se në total janë 261 pallate të dëmtuar rëndë dhe që janë shpallur të pabanueshme.

Po ashtu, kryeministri u shpreh se në terren janë angazhuar 500 inxhinier, ndërsa theksoi se fondi i rindërtimit do të jetë 20 miliard lekë.

Janë 261 pallate të dëmtuara rëndë dhe të pabanueshme në momentin aktual. 2137 banesa të dëmtuara rëndë. 851 pallate me dëmtime të mesme ose të lehta.4618 banesa me dëme të mesmeNë Qarkun e Tiranës janë inspektuar 728 ndërtesa. Qarku i Durrësit 5667 ndërtesa të inspektuara, 438 për t’u shembur. Në Lezhë janë 1588 ndërtesa me dëmtime të konsiderueshme, 740 me dëmtime të mesme. Të gjitha 8 spitale me dëme të riparueshme, 2 me të lehta dhe 2 qendra shëndetësore jashtë funksionit 12 të tjera të riparueshme Janë të angazhuar 500 inxhinierë. 666 familja janë aprovuar si përfituese e fondit me qira. Në Durrës nuk ka më apartamente, nga 1120 familje, 922 janë akomoduar, pjesa tjetër në akomodim e sipër“, tha Rama.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH