Globi

Raketa “SpaceX” fluturon në hapësirë, por humbet komunikimin me Tokën

Shkruar nga Liberale
Raketa “SpaceX” fluturon në hapësirë, por humbet

Raketa mbërriti në hapësirë pas nisjes nga jugu i Teksasit dhe më pas humbi papritmas komunikimin me Tokën. Kompania “SpaceX” nisi raketën e saj gjigante Starship, por gjatë minutave të para të fluturimit u dëmtua nga shpërthime.

Prova e së shtunës zgjati rreth 8 minuta, gati sa dyfishi i provës së parë të bërë në muajin prill, që gjithashtu përfundoi me një shpërthim. “Qershia mbi tortë sot ishte nisja e suksesshme”, tha komentatori i kompanisë John Insprucker, duke vënë në dukje se 33 motorët shtytës kishin funksionuar siç duhet, në dallim nga hera e mëparshme.

Me gjatësi prej 121 metrash, raketa Starship është raketa më e madhe dhe më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë, me objektivin për të transportuar njerëz drejt Hënës dhe Marsit.

NASA dëshiron që kompania Starship të nisë astronautë drejt Hënës deri në fund të vitit 2025 dhe për këtë arsye i dha kompanisë SpaceX një kontratë prej 3 miliardë dollarësh për këtë projekt.

Poll
SHQIPENGLISH