Aktualitet

Rakacolli: Situata në shkolla e qëndrueshme, jo masa të tjera

Shkruar nga Liberale
Rakacolli: Situata në shkolla e qëndrueshme, jo masa të tjera

Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka deklaruar se situata në shkolla aktualisht është nën kontroll. Sipas saj, rastet e të infektuarve nuk kanë ndikuar në numrin e përgjithshëm, teksa ka shtuar se nuk është e nevojshme vendosja e masave kufizuese ndaj shkollave.

Maskat kanë dhënë rezultat pasi në të kundërt shifrat do të ishin detyrimisht më të larta. Gjatë hetimit epidemiologjik, më të shumtat e rasteve nuk i kanë përdorur maskat në shumë raste. Unë shpjegova që çdo masë që merret, merret për shkak të shifrave. Ne nuk na rezulton që në shkolla të kenë një shpërndarje më të madhe të koronavirusit. Ne po vazhdojmë monitorimin dhe gjithmonë masat do të jenë në dinamikë me rritjen e të infektuarve. Shkollat nuk kanë influencuar në rëndimin e situatës” , u shpreh Rakacolli.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH