Aktualitet

"Radhë të gjata për një copë bukë", izraelitët po sulmojnë edhe furrat e bukës në Gaza, paralajmërime për kolaps

Shkruar nga Liberale
"Radhë të gjata për një copë bukë",

Një e pesta e furrave të bukës të mbështetura nga agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë në Gaza janë bombarduar deri më tani, pasi janë lëshuar paralajmërime për mungesa katastrofike të ushqimit për shkak të mungesës së karburantit.

Agjencia e OKB-së për Ndihmë dhe Punë (UNRWA) tha se 10 nga 50 furrat e bukës që furnizon me miell, duke ndihmuar në uljen e kostos së lartë të bukës, janë goditur nga sulmet ajrore dhe karburanti po mbaron për automjetet për të transportuar miell tek ato që kanë mbetur.

Buka është kërkuar në mënyrë të dëshpëruar, me radhë të gjata nëpër furra buke dhe është bërë ushqimi kryesor për shumë njerëz në strehimoret, të cilat tani strehojnë më shumë se 600,000 njerëz - trefishi i kapacitetit të tyre të synuar.

Programi Botëror i Ushqimit (WFP) tha se vetëm dy furra buke që kishte kontraktuar – WFP furnizon me miell furrat e kontraktuara, të cilat prodhojnë bukë për shpërndarje – kishin karburant të mjaftueshëm për të mbajtur furrat e tyre në funksion, të cilat po prodhonin gjashtëfishin e kapacitetit të tyre. Një zëdhënës tha se ndërsa WFP kishte furnizuar mesatarisht 200,000 njerëz në ditë me bukë, kjo ra në 150,000 të mërkurën, raporton Guardian.

“Dhjetëra mijëra njerëz mbështeten në furra të vogla buke për të gjetur një copë bukë për ta sjellë në familjet e tyre. Njerëzit rrezikojnë jetën e tyre dhe qëndrojnë në radhë për orë të tëra, por ata shpesh shkojnë në shtëpi duarbosh”, tha zëdhënësi i WFP.

“Kushtet në Gaza janë të dëshpëruara. Ushqimi dhe uji po mbarojnë, strehimoret për personat e zhvendosur janë të mbipopulluara masivisht dhe pa karburant, nuk ka energji elektrike. Shërbimet shëndetësore janë në kolaps.” WFP tha gjithashtu se rreth 10% e dyqaneve me të cilat punonte kishin mbetur pa ushqim dhe të tjerëve u kishin mbetur vetëm pesë ditë mallra, të paaftë për t'u rimbushur për shkak të rrugëve të dëmtuara dhe mungesës së karburantit. Një banor në Al-Maghazi, Asad al-Bairoti, i tha Associated Press: “Ne në kamp u befasuam nga avionët luftarakë izraelitë që bombarduan furrën e bukës, e cila është e vetmja [një] në kampin al-Maghazi dhe frekuentohet nga mijëra qytetarë në baza ditore.”/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH