Globi

Ra pa ndjenja në metro, adoleshentja iraniane humb jetën në spital. Dyshohet se u dhunua nga policia e moralit

Shkruar nga Liberale
Ra pa ndjenja në metro, adoleshentja iraniane humb jetën në

Adoleshentja iraniane Armita Geravad, e cila ra në koma në rrethana të diskutueshme në fillim të tetorit brenda metrosë së Teheranit, vdiq sot, njoftuan mediat iraniane. "Fatkeqësisht, ajo kishte qenë në koma për disa kohë pasi kishte pësuar dëmtim të trurit", raportoi IRNA.

“Armita Geravad, një studente që jetonte në Teheran, vdiq një orë më parë pas trajtimit intensiv mjekësor dhe pas 28 ditësh shtrimi në njësinë e kujdesit intensiv”, raportoi agjencia e lajmeve Borna, e cila është e lidhur me Ministrinë e Rinisë dhe Sporteve.

Vajza 16-vjeçare nga rajoni kurd ishte shtruar në spitalin Fajr në Teheran që nga 1 tetori pasi i ra të fikët në metronë e kryeqytetit iranian. Rrethanat në të cilat ajo ndërroi jetë janë të diskutueshme. Autoritetet thanë se ajo ishte "e stresuar" dhe mohuan çdo "konfrontim verbal ose fizik midis saj dhe pasagjerëve ose zyrtarëve të metrosë".

Sot, agjencia iraniane e lajmeve Tasnim citoi "opinionin zyrtar të mjekëve", sipas të cilit adoleshentja pësoi një rënie që çoi në dëmtim të trurit, i ndjekur nga konvulsione të vazhdueshme, ulje të oksigjenimit të trurit dhe edemë cerebrale, pas një rënie të papritur të presionit të gjakut".

Megjithatë, sipas organizatave joqeveritare, adoleshentja u plagos rëndë në një sulm nga pjesëtarët e policisë së moralit, e cila ka për detyrë të zbatojë kërkesën që gratë në Iran të mbajnë shami në publik.

Ky incident ndodhi pak më shumë se një vit pas vdekjes, më 16 shtator 2022, ndërsa ishte në paraburgim të Mahsha Amini, një grua kurde iraniane 22-vjeçare, e cila ishte arrestuar nga policia e moralit për shkelje të kodit të rreptë të veshjes të vendosur mbi gratë, në Iran. Vdekja e saj kishte ndezur një lëvizje të madhe proteste në vend, në të cilën qindra njerëz, përfshirë anëtarë të forcave të urdhrit, humbën jetën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH