Globi

Qytetarët pushtuan rezidencën qeveritare, presidenti jep dorëheqjen

Shkruar nga Liberale

Presidenti i Sri Lankës, Gotabaya Rajapaksa është larguar nga pushteti. Dorëheqja e tij vjen dy ditë pasi turmat sulmuan rezidencën zyrtare. Demonstruesit ende po pushtojnë ndërtesat dhe po refuzojnë të largohen derisa liderët aktual të largohen.

Kryetari i parlamentit kishte thënë më herët se presidenti do të jepte dorëheqjen më 13 korrik. Vendndodhja aktuale e Rajapaksa nuk dihet. BBC-së i është thënë se ai është në një anije të marinës në det.

Dorëheqja e tij u njoftua fillimisht nga kryetari i parlamentit të shtunën, por shumë Sri Lankas iu përgjigjën me skepticizëm idesë se ai do të hiqte dorë nga pushteti.

Të hënën, zyra e kryeministrit Ranil Wickremesinghe, tha në një deklaratë se ishte informuar nga zoti Rajapaksa se ai do të largohej të mërkurën. Megjithatë, ende nuk ka pasur asnjë fjalë të drejtpërdrejtë nga Rajapaksa.

Sipas kushtetutës së Sri Lankës, dorëheqja e tij mund të pranohet vetëm kur ai jep dorëheqjen me letër drejtuar kryetarit të parlamentit, gjë që ende nuk ka ndodhur. Wickremesinghe kishte thënë gjithashtu më herët se do të tërhiqej nga pozicioni i tij.

Rajapaksa ishte larguar nga pallati presidencial përpara se protestuesit të hynin të shtunën, duke kërkuar dorëheqjen e tij. Vëllai i tij, ish-kryeministri, Mahinda Rajapaksa, ndodhet në një bazë detare në vend, thonë burimet.

Për muaj të tërë, banorët e Sri Lankës kanë kërkuar dorëheqjen e vëllezërve Rajapaksa.

Presidenti është fajësuar për keqmenaxhimin ekonomik të vendit, i cili ka shkaktuar mungesë ushqimesh, karburantesh dhe ilaçesh prej muajsh.

Politikanë të tjerë në Sri Lanka u takuan të dielën për të diskutuar se si të trajtohet një tranzicion i qetë i pushtetit.

Kryetari i parlamentit të Sri Lankës i tha programit të BBC 'World Service Newshour' se një qeveri e re e koalicionit ndërpartiak do të duhej të formohej brenda një jave pasi presidenti të largohej zyrtarisht.

Sri Lanka është një vend ishullur jashtë Indisë jugore. Ajo fitoi pavarësinë nga sundimi britanik në vitin 1948. Tre grupe etnike, sinhaleze, tamile dhe myslimane, përbëjnë 99% të popullsisë 22 milionëshe të vendit.

Dy vëllezër kanë dominuar prej vitesh. Mahinda Rajapaksa u bë një hero në mesin e shumicës sinhaleze në vitin 2009 kur qeveria e tij mundi rebelët separatistë tamilë, pas viteve të luftës civile të ashpër dhe të përgjakshme. Vëllai i tij Gotabaya, i cili ishte sekretar i mbrojtjes në atë kohë, është presidenti aktual, i cili thotë se po largohet./Përshtati Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1255166,1255167,1255164,1255163"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH