Aktualitet

Putin tallet me evropianët: Po kthehen në kohët mesjetare, duke ruajtur dru zjarri për dimër

Shkruar nga Liberale
Putin tallet me evropianët: Po kthehen në kohët mesjetare, duke

Rusia është gati të furnizojë Evropën me burime energjetike këtë vjeshtë dhe dimër, tha Vladimir Putin në komentet e bëra të mërkurën në një forum energjetik të mbajtur në Rusi, duke e bërë të qartë se "topi është tani në fushën e tyre".

Me të dhënat e sotme, “SHBA mund të furnizojë burimet e energjisë me çmime të larta... çdo gjë është e qartë tani. Ka rreziqe shtesë për këtë, përveç indekseve të çmimeve, pasi çdo dërgesë mund të "lundrojë" në pjesë të tjera të botës, dhe këtë e pamë kohët e fundit kur cisternat amerikane që transportonin LNG në Evropë u kthyen në gjysmë të rrugës dhe ndryshuan destinacione, sepse sasitë LNG ofrohej diku tjetër me një çmim më të lartë”, vazhdoi presidenti rus, duke shtuar se projektet me gazsjellësit Nord Stream “janë thjesht komerciale dhe nuk kanë nuanca dhe ndikime politike. Nëse dikush nuk dëshiron të blejë produktin tonë, çfarë duhet të bëjmë me të? Është vendimi juaj. E kam vënë re shumë herë se Nord Stream-it i mungon ndonjë sfond politik, është një projekt thjesht komercial, ku përfshihen kompani ruse dhe evropiane, që do të thotë se fati i “përrenjve” duhet të vendoset bashkërisht nga Rusia dhe partnerët tanë në vendet e BE-së. Natyrisht, gazi ende mund të transportohet përmes një seksioni të paprekur të gazsjellësit Nord Stream 2”.

“Nëse rritja e çmimeve në Evropë do të vazhdojë, atëherë BE-ja do të detyrohet të ‘printojë’ para të reja, siç ka bërë vitet e mëparshme. Ne jemi gati të blejmë mallra evropiane, por ato nuk na i shesin. Ne po i përshtatemi asaj”, vazhdoi presidenti rus, duke shtuar se “rritja e çmimit të energjisë nuk ka të bëjë me luftën në Ukrainë. Ne i mbajmë gjithmonë angazhimet tona ndryshe nga vendet e Perëndimit”.

“Burimet që po vijnë në tregun europian, fjalë për fjalë shiten me çmime të tepruara, siç thashë, dhe kjo po rrit inflacionin përgjatë gjithë zinxhirit. Tashmë ka arritur në 10% në Eurozonë. Evropianët e zakonshëm po vuajnë, pasi me kalimin e viteve faturat e energjisë elektrike dhe gazit janë trefishuar dhe popullsia, si në mesjetë, ka filluar të ruajë dru zjarri për dimër”.

Presidenti rus tha se Rusia planifikon të ruajë prodhimin dhe eksportet e naftës në nivelet aktuale deri në vitin 2025, duke thënë se Moska nuk do të heqë dorë nga pozicioni i saj udhëheqës në tregun global të energjisë pavarësisht sanksioneve perëndimore.

Putin gjithashtu përshëndeti vendimin e OPEC + javën e kaluar për të ulur prodhimin e naftës për të mbajtur çmimet të larta dhe tha se Rusia synon të vazhdojë të punojë me grupin OPEC të udhëhequr nga Arabia Saudite./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH