Globi

Putin kundër inteligjencës artificiale: E rrezikshme!

Shkruar nga Liberale
Putin kundër inteligjencës artificiale: E rrezikshme!

Presidenti rus Vladimir Putin është shprehur kundër inteligjencës artificiale. Putin e ka konsideruar të rrezikshme dhe gjithashtu të papranueshme.

Sipas tij dominimi i sistemeve teknologjike perëndimore në Rusi në aferën e inteligjencës artificiale është i rrezikshëm.

“Është e domosdoshme të përdoren zgjidhje ruse në fushën e krijimit të sistemeve të besueshme dhe transparente të Al, të cilat gjithashtu janë të sigurta për njerëzit. Bota teknologjike e së ardhmes duhet të jetë shumëpolare”, është shprehur ndër të tjera Presidenti rus.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH