Globi

Putin jep çmimin shtetëror mjeshtrit të shahut

Shkruar nga Liberale
Putin jep çmimin shtetëror mjeshtrit të shahut

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dhënë një çmim shtetëror mjeshtrit të shahut Sergey Karjakin, pasi ai u pezullua nga organi qeverisës ndërkombëtar i disiplinës për mbështetjen e pushtimit të Moskës në Ukrainë.

Ai dha atij një medalje "Për Merita ndaj Atdheut", një dallim për rusët që kanë dhënë kontribute të jashtëzakonshme në fushat e tyre.

Mjeshtri, i cili sfidoi Magnus Carlsen për titullin botëror në vitin 2016, është një mbështetës i Putinit dhe mbrojti vendimin e Rusisë për të dërguar trupa në Ukrainë.

Kjo bëri që Federata Ndërkombëtare e Shahut ta pezullonte atë për gjashtë muaj për shkeljen e kodit të saj të etikës në mars, diçka që lojtari i lindur në Krime e përshkroi si të turpshme.

Përshtati: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH