Globi

Putin bën thirrje për të mbrojtur Rusinë kundër sulmeve kibernetike

Shkruar nga Liberale
Putin bën thirrje për të mbrojtur Rusinë kundër sulmeve

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për të përmirësuar rezistencën e vendit të tij ndaj sulmeve kibernetike.

“Ne në përgjithësi ishim gati për këtë sulm.Ky është rezultat i punës në të gjithë sistemin që është ndërmarrë në vitet e fundit", tha ai gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të Rusisë.

“Sulmet vinin nga vende të ndryshme, por ishin "qartësisht të koordinuara", dhe synonin "infrastrukturën kritike të informacionit" të Rusisë duke përfshirë median, institucionet financiare dhe portalin qeveritar.

Mbrojtja kundër sulmeve të tilla mund të arrihet duke forcuar objektet e ndjeshme shtetërore dhe të industrisë, dhe duke shmangur përdorimin e teknologjisë së huaj, ndër të tjera”,  shtoi ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH