Globi

Putin akuzon SHBA-të për situatën në Gaza

Shkruar nga Liberale
Putin akuzon SHBA-të për situatën në Gaza

Vladimir Putin kritikoi ashpër SHBA-të, me shpërthimin në Lindjen e Mesme duke u bërë një pikë konflikti pasi Moska nuk mban anën e palës izraelite.

Në veçanti, Putin akuzoi “elitën amerikane”, siç e quajti ai në mënyrë karakteristike, dhe bashkëpunëtorët e saj se qëndronin edhe pas “masakrave të palestinezëve në Gaza” dhe pas asaj që po ndodh në Ukrainë, Irak dhe Siri.

Ai gjithashtu fajësoi shërbimet e inteligjencës perëndimore si dhe Ukrainën për kontributin në kaosin në aeroportin rus të Dagestanit, ku protestuesit sulmuan të dielën. Disa burra hynë me forcë në aeroport ​​dhe u ngjitën në çatinë e terminalit për shkak të një avioni që mbërriti nga Izraeli.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH