Showbiz

Puthja që trazoi ujërat dhe zemëroi keq Giorgia Meloni-n, priten shkarkime të drejtuesve që organizuan Sanremon

Shkruar nga Liberale
Puthja që trazoi ujërat dhe zemëroi keq Giorgia Meloni-n, priten

Qeveria dhe drejtuesit e Rai-t po përgatiten për përballjen pas Sanremos, festivalit që mban rekord për polemikat dhe vlerësimet. Nuk është sekret që kryeministres italiane Giorgia Melonit nuk i pëlqeu menaxhimi i Amadeus dhe ekipit drejtues, dhe tani ajo po përgatitet të heqë disa koka. Më i rrezikuari nga të gjithë është drejtori Carlo Fuortes, i ndjekur nga drejtori i Entertainment Stefano Coletta. Një protestë e përgjithshme erdhi nga qendra e djathtë. Shumë e shumë pasazhe të Festivalit që nuk i pëlqyen maxhorancës qeveritare. Nga puthja mes Fedez dhe Rosa Chemical e deri te stili i lirë i vetë reperit, në të cilin përmendeshin ministrja Roccella dhe zëvendësministri Bignami. Ajo fotografi e tërboi Melonin.

Deklarata të forta kritike dolën nga qendra e djathtë – e cila në të vërtetë kishte filluar tashmë përpara Festivalit, gjithmonë në lidhje me Rosa Chemical – por pati një ndarje për zëvendësimin e drejtuesve të lartë të Rait. Ekziston rreziku të akuzohet për censurë dhe Meloni e di mirë këtë. Vittorio Sgarbi gjëmon nga qeveria: “Menaxhmenti i lartë i Rai duhet të shkojë në shtëpi, dështimi i Sanremos e imponon”. Nënsekretari për Kulturë flet për një “nivel të ulët” i cili “nuk mund të matet me shifrat” e vlerësimeve të audiencës.

Në të njëjtën kohë Silvio Berlusconi flet për një Festival "të zhvendosur ideologjikisht majtas", por nuk kërkon asnjë spastrim. Linja e liderit të Forza Italia është më e përhapura në qendrën e djathtë, e cila sulmon në një pikë veçanërisht: në prag të zgjedhjeve rajonale në Lazio dhe Lombardi, Sanremo - në leximin e shumicës politike të vendit - do të kishte qenë mjet propagande. Në Partinë Demokratike, megjithatë, ka nga ata që mbrojnë Rai-n dhe flasin për një dorëzim – “duart larg”, thotë Bonaccini dhe nga ata që sulmojnë menaxhmentin e Amadeus. Lëvizja 5 Yjet e kufizon veten duke kërkuar një reformë të përgjithshme, shkruan fanpage.it.

Ndërkohë Meloni reflekton për lëvizjet e radhës. Largimi i detyruar i Fuortes – duke qenë se ai nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen, sidomos pas suksesit të Sanremos – nuk do të ndodhë brenda pak ditësh. Plani që qarkullon në këto orë është fare i thjeshtë: prisni një bord drejtues me votë dhe dërgoni reklamën më poshtë me mendimet e kundërta të përfaqësuesve të qendrës së djathtë. Mund të ndodhë në mars, ose më së voni në prill, por në çdo rast ditët e Fuortes si CEO duken të numëruara. Dhe mund të jetë vetëm fillimi. Qendra e djathtë e përjetoi Festivalin e Sanremos si një provokim të madh, nga Benigni te Fedez. Kështu që tani dëshiron të marrë në dorë Rai-n dhe prodhimin kulturor të vendit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH