Aktualitet

Punëtori shqiptar u varros i gjallë për një lopatë

Shkruar nga Liberale
Punëtori shqiptar u varros i gjallë për një lopatë

Gropa e Colverdës që u bë varri i Bardhi Brahimajt pasditen e së martës tashmë është mbuluar. Ai gërmim ishte pjesë e një ndërhyrjeje të zakonshme, siç bëhet në të gjitha bashkitë. Dhe pikërisht për këtë arsye duket edhe më absurde që në një fraksion sekonde ajo në një kurth vdekjeje për punëtorin shqiptar 40-vjeçar, i cili jetonte i vetëm në Lurate Caccivio.

“Është e zakonshme që një kompani të bëjë gërmime të tilla përgjatë rrugëve, por nuk është e zakonshme që këto ndërhyrje të sjellin viktima”, komentuan sindikatat që ndërhynë në kantierin e Colverde menjëherë pas tragjedisë. Pas një aksidenti tjetër fatal në vendin e punës, siç ndodh gjithnjë e më shpesh, shfaqet një dinamikë edhe më absurde se ajo që ishte shfaqur në orët menjëherë pas tragjedisë.

Punëtorët që punojnë në kantierin Colverde u autorizuan për një gërmim në lidhje me punimet ndihmëse të urbanizimit. Konkretisht ata po kërkonin një tub. Duke mos e gjetur, gërmimi vazhdoi përtej thellësisë së pritshme. Por sapo të përfundonte ndërhyrja, në pastrimin e rrugës, brenda gropës do të kishte përfunduar një mjet (lopatë). Bardhi Brahimaj, i cili ishte punonjës i drejtpërdrejtë i ndërmarrjes përgjegjëse për punën, ka qenë jashtë dhe ka hyrë në gropë për ta nxjerrë, por papritur muret kanë lëshuar rrugën, duke e varrosur dhe duke e vrarë në çast.

Dy punëtorë dhe një kalimtar e kuptuan se çfarë po ndodhte dhe u përpoqën ta paralajmëronin, por tani nuk kishte më asgjë për të bërë. Punëtori kishte vdekur tashmë nën peshën e dherave./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH