Globi

Punëtorët e Washington Post do të dalin në grevë për një ditë, çfarë kërkojnë

Shkruar nga Liberale
Punëtorët e Washington Post do të dalin në grevë

Qindra punëtorë në Washington Post, një nga gazetat më prestigjioze në Shtetet e Bashkuara, do të grevës nesër, e enjte, për një ditë.

Njoftimi është bërë nga sindikata e tyre, e cila denoncon mungesën e vullnetit nga ana e drejtuesve “për të negociuar në mirëbesim”.

Çfarë kërkojnë punëtorët e Washington Post

Tërheqja vjen pas 18 muajsh bisedimesh të pafrytshme për një marrëveshje të re, kryesisht për pretendimet për paga ose për largim nga puna. Kjo vjen gjithashtu pasi menaxhmenti i gazetës, në pronësi të miliarderit Jeff Bezos, paralajmëroi se janë të mundshme pushime nga puna.

Për të vazhduar me këtë masë historike nuk ishte një vendim që e morëm lehtë,” tha Washington Post Guild në një letër drejtuar lexuesve të martën duke njoftuar grevën.

Sipas sindikatës, menaxhmenti “refuzoi të negocionte në mirëbesim dhe në mënyrë të përsëritur dhe në mënyrë të paligjshme, ndërpreu negociatat për çështje kyçe, duke përfshirë pagat, mbështetjen e shëndetit mendor të punonjësve dhe largimet vullnetare”.

The Washington Post Guild përfaqëson rreth 1,000 punonjës të gazetave, si redaktorë ashtu edhe staf mbështetës, sipas faqes së saj të internetit.

Në tetor, Washington Post raportoi, duke cituar planet për të pushuar nga puna 240 punëtorë, se kompania kishte rreth 2,500 punonjës.

Mediat tradicionale amerikane kanë qenë duke luftuar për vite me rradhë mes një rënie të mprehtë të lexueshmërisë në favor të platformave të mediave sociale.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH