Globi

Pse Zvicra ndërtoi një tren 2 kilometra të gjatë

Shkruar nga Liberale

Lart në Alpet zvicerane, qyteti St Moritz bëri emrin e tij si një vend për të shtyrë kufijtë e sporteve dimërore. Në kohën kur priti Lojërat e dyta Olimpike Dimërore në 1928, reputacioni i tij si një shesh lojërash për aventurierët e pasur ishte tashmë i vendosur mirë.

Të shtunën, rajoni vazhdoi traditën e tij të gjatë të zgjerimit të kufijve, me një përpjekje epike të denjë për rekord botëror, jo në borë apo akull, por në shina.

Për të festuar 175-vjetorin e hekurudhës së parë të Zvicrës, industria hekurudhore e vendit u mblodh për të drejtuar trenin më të gjatë të pasagjerëve në botë, 100 vagona, 2,990 tonë dhe pothuajse dy kilometra të gjatë.

I formuar nga 25 trena elektrikë të rinj, treni 1,906 metra që thyen rekordin, iu desh pothuajse një orë për të përshkuar rreth 25 kilometra (rreth 15 milje) mbi linjën spektakolare Albula të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s nga Preda në Alvaneu në Zvicrën lindore.

Drejtori i RhB Renato Fasciati tha: "Zvicra është një vend hekurudhor si askush tjetër. Këtë vit, ne po festojmë 175 vjetorin e hekurudhave zvicerane. Me këtë përpjekje për rekord botëror, RhB dhe partnerët e saj donin të luanin rolin e tyre në arritjen e një arritjeje pioniere që kishte nuk ishte parë kurrë më parë."/Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH