Showbiz

Pse nuk duhet ta rregulloni shtratin sapo zgjoheni, arsyeja do t’ju befasojë

Shkruar nga Liberale
Pse nuk duhet ta rregulloni shtratin sapo zgjoheni, arsyeja do t’ju

Shpesh thuhet se në mëngjes, pasi të zgjoheni, duhet të rregulloni shtratin tuaj dhe kjo është një nga mënyrat për të adoptuar zakone pozitive. Por ekspertët thonë se nuk duhet të veproni kështu. Para se ta rregulloni duhet ta lini për rreth një orë për të larguar nxehtësinë e krijuar nga trupi, për të larguar bakteret që janë grumbulluar gjatë gjumit.

Pasi të zgjoheni, hapni dritaren ose të paktën derën e dhomës në mënyrë që ajri të qarkullojë. Ekspertët thonë se nëse e rregulloni shtratin në mëngjes, do të kapni marimangat që janë grumbulluar gjatë natës. Këta grabitqarë mikroskopikë, më të vegjël se një milimetër, ushqehen me lëkurën e njeriut dhe jetojnë në mjedise të lagështa.

Kur flemë natën, trupi ynë bëhet i ngrohtë dhe i djersitur dhe bëhet objektivi kryesor i këtyre sulmeve. Dhe më pas ato lënë sekrecione që mund të shkaktojnë alergji dhe astmë. Në vend të kësaj, lëreni të paktën për pak kohë të papërgatitur në mënyrë që ajri të qarkullojë dhe dielli të bjerë mbi të.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH