Aktualitet

Pse në Izrael prindërve iu kërkohet të fshijnë Instagram-in dhe TikTok-un nga telefonat e fëmijëve të tyre

Shkruar nga Liberale
Pse në Izrael prindërve iu kërkohet të fshijnë

Në ditët e fundit të shkurtit 2022, TikTok shkoi në luftë. Ndërsa tanket e para ruse kaluan kufirin ukrainas për të filluar marshimin e tyre drejt Kievit, platforma filloi të përdoret për herë të parë si një mjet për të përhapur lajmet e sulmeve dhe bombardimeve. Sigurisht, që kur lindi në 2016 , ka pasur shumë luftëra në botë, por asnjëherë në vendet ku shumica e popullsisë ishte e pajisur me telefona inteligjentë dhe internet. Tani me sulmet e Hamasit dhe shpalljen e luftës nga Izraeli, një luftë e re ka filluar në TikTok.

Ekipi i menaxhues është duke vendosur se çfarë të mbajë dhe çfarë të lërë. Cilat video janë të ashpra, të dhunshme, por i ndihmojnë përdoruesit të kuptojnë se çfarë po ndodh dhe cilat video duhet të hiqen. Dhe të njëjtën zgjedhje po bëjnë edhe moderatorët e Metës, të cilët kanë në dispozicion një histori më të gjerë të menaxhimit të konflikteve, veçanërisht në Facebook. Dhe ajo që ka mbetur nga ekipi i moderimit X (ish Twitter) është gjithashtu në punë. Në Telegram, si zakonisht, ka gjithçka, nga kanalet që publikojnë imazhet më të këqija të luftës deri te kanalet propagandistike të menaxhuara drejtpërdrejt nga Hamasi.

Letra nga shoqata e prindërve

Në orët e fundit, gazetari Lidar Gravé-Lazi i transmetuesit izraelit ILTV News iu ka drejtuar një letër prindërve të shkollave të Tel Avivit të nënshkruar nga Shoqata e Prindërve Izraelit. Prindërve u kërkohet të çinstalojnë aplikacionet TikTok dhe Instagram në telefonat inteligjentë të fëmijëve të tyre, për t'i parandaluar ata të shohin mesazhet e publikuara nga Hamasi për pengjet e rrëmbyer në orët e para të sulmit në ditët në vijim.

Të nderuar prindër,

na është vënë në dukje se së shpejti do të publikohen video të pengjeve që luten për jetën e tyre. Ju lutemi hiqni aplikacionet TikTok dhe Instagram nga telefonat inteligjentë të fëmijëve tuaj. Ne nuk mund t'i lejojmë ata të shikojnë këto përmbajtje. Është e vështirë, por jo e pamundur, edhe për ne të përtypim të gjitha përmbajtjet që shohim në rrjetet sociale.

Moderimi në rrjetet sociale

Nëse politikat e reja të Elon Musk kanë çuar në një përkeqësim të nivelit të keqinformimit në X, në Instagram dhe TikTok problemi mund të bëhet algoritmi i rekomandimit të platformave. Një shembull, vetëm për të kuptuar kompleksitetin e kësaj situate. Al Jazeera është një rrjet televiziv në gjuhën arabe në pronësi të shtetit të Katarit. Qeveria e Katarit ka marrëdhënie me Hamasin, i cili pret disa nga liderët e tij. Imazhet e Ismail Haniyeh, kreut të byrosë politike të Hamasit, duke festuar efektet e sulmeve në sigurinë e zyrës së tij në Katar janë shpërndarë gjerësisht. Në kanalin TikTok të Al Jazeera ka disa video, të publikuara para konfliktit, të cilat i akuzojnë se janë filmuar grupe izraelite në qëndrime provokuese ndaj palestinezëve, nga pështyrja në tokë e deri te këndimi.

Prandaj, rreziku është ai i përthithjes nga video ose përmbajtje ku shfaqen imazhe të dhunshme, ose me një tregim të njëanshëm, përmbajtje që do të jenë gjithnjë e më të pranishme në platformë ndërsa konflikti përparon.

Problemi i dytë, ende i vështirë për t'u zgjidhur nga ekipet e moderuara, ka të bëjë me Instagram Reels. Këtu, siç u dëshmua nga Washington Post shkurtin e kaluar, ka ende një problem me menaxhimin e videove të dhunshme. Shpesh, veçanërisht në Reels, ka përmbajtje që duhet të ndalet në kufijtë e moderimit . Mjafton vetëm shikimi i njërit për t'u pushtuar nga një valë gjaku dhe dhune. Liz Hagelthorn , krijuesja e memeve, tha për Washington Post se algoritmi i rrjetit social duket i krijuar për të favorizuar këto video: “Sa më ekstreme të jetë përmbajtja, aq më e optimizuar është për algoritmin"./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH