Editorial

Pse kriza e energjisë do të godasë më tepër shtetet e varura nga HEC-et

Shkruar nga Liberale
Pse kriza e energjisë do të godasë më tepër shtetet e

Lars Paulsson, Jesper Starn dhe Lars Erik Taraldsen

Kriza e energjisë në Europë po zhvendoset në veri. Rajoni nordik po përballet me mungesë të energjisë elektrike pasi mungesa në rezervuarët e ujit po pengon prodhimin e energjisë hidroelektrike.

Çmimet e energjisë ishin pesë herë më të larta në shtator sesa një vit më parë në vendet nordike.  Diçka e tillë po  godet të gjithë duke filluar nga fabrikat, te minatorët e etur për pushtet, dhe  deri tek studentët që luftojnë me faturat e tyre. Pjesa veriore e Europës po vuan nga mungesa globale e gazit natyror dhe qymyrit, me rënien e rezervave të ujit duke frenuar burimin më të rëndësishëm të energjisë në rajon.

Suedia po mbështetet në një fabrikë 52-vjeçare që djeg vaj për të mbajtur dritat ndezur dhe një ndërmarrje lokale po përpiqet të bindë përdoruesit industrialë të kursejnë energji ndërsa dimri po afrohet.

“Kombinimi i rezervuarëve dhe niveleve të ulëta të depozitimit të gazit në Europë po krijon një stuhi të përsosur, me çmime të larta të qymyrit dhe karbonit në krye të kësaj,” tha Mats Persson, kreu i tregtisë në Fortum Oyj.

Hidrocentralet norvegjeze janë nivelin më të ulët në më shumë se një dekadë në të njëjtën periudhë të vitit.  Situata në pjesën jugperëndimore të Norvegjisë ka qenë aq e keqe saqë operatori i rrjetit Statnett SF  paralajmëroi tregtarët të hënën, duke thënë se bilanci i fuqisë qëndron në dy,  në një shkallë ku pesë do të thotë racionim, raporton abcnews.al

Ajo pjesë e vendit ka kapacitetin më të madh të rezervuarit dhe lidhjet me Gjermaninë dhe Danimarkën, si dhe një kabllo të re për Britaninë. Niveli i mbushjes së hidrocentraleve  ishte 52.3% për javën e 20 shtatorit, më i ulëti që nga viti 2006 .

“Normalisht rezervuarët mbushen në këtë periudhë të vitit, por në gusht dhe shtator temperaturat kanë qenë shumë të larta dhe ka pasur shumë pak reshje shiu,” tha Anders Gaudestad, nënkryetar ekzekutiv i menaxhimit të energjisë në Agder Energy.

Të dhënat mbi disponueshmërinë e ujit janë po aq të rëndësishme për tregun e energjisë sa numri i përgjithshëm për nivelet europiane të ruajtjes së gazit. Gazi europian u rrit në një rekord prej 100 eurosh për megavat në orë, të premten dhe u tregtua me rreth 95 euro të hënën në mëngjes.

Nuk ka ujë të mjaftueshëm për të eksportuar si në kontinent dhe në Mbretërinë e Bashkuar, tha Sigbjorn Seland, analist kryesor në konsulentin e industrisë StormGeo AS. Britania dhe Irlanda janë padyshim më të prekurat nga mungesa globale e gazit.

Ndërmarrja suedeze Oresundskraft AB planifikon të kërkojë nga disa konsumatorë industrialë që të jenë fleksibël në konsumin e tyre. Kjo mund të ndihmojë në lehtësimin e një ekuilibri të tensionuar të fuqisë në jug, ku termocentrali i naftës i Uniper SE punonte rregullisht me gaz në shtator, raporton abcnews.al

Çmimet e paqëndrueshme do të vazhdojnë pasi fabrikat bërthamore, qymyri dhe gazi janë tashmë jashtë funksionit, tha Mats Gustavsson, nënkryetar për energjinë në Boliden AB.

“Ajo që është e rrezikshme është se çmimet më të ulëta po rriten gjatë gjithë kohës,” tha ai. “Pra, nëse doni të mbroni veten, do të paguani një çmim shumë më të lartë.”

Çmimet e larta mund të rrisin inflacionin në Suedi mbi 3% në muajt e ardhshëm. Për miliona shtëpi dhe biznese që mbështeten në energji elektrike për shumicën e nevojave të tyre për ngrohje, kriza është e menjëhershme.

Studentët madje do të jenë të detyruar të marrin hua për të paguar faturat e tyre të larta, sipas udhëheqësit të studentëve Gesine Fischer. Vegard Vardla, një student 23-vjeçar në Lillehammer jashtë Oslos, pret që fatura e tij mujore të dyfishohet në rreth 1,400 korona norvegjeze (160 dollarë).

“Mund të më duhet të sakrifikoj disa nga kursimet e mia për të paguar faturat e energjisë elektrike,” tha Vardla.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH