Globi

Protestat në Iran, 17 vjeçarja gjendet nga prindërit e shpërfytyruar në morg

Shkruar nga Liberale
Protestat në Iran, 17 vjeçarja gjendet nga prindërit e

Ajo quhej Nika Shakarami, ishte 17 vjeçe dhe humbi jetën “pasi u ndoq nga policia” në Iran . Gjurmët e së resw kishin humbur prej ditësh, derisa prindërit e saj e gjetën trupin në morgun e një burgu të Teheranit. Sipas të afërmve, Nika kishte hundën të thyer dhe kokën të copwtuar. Vajza është një tjetër viktimë e protestave që nisën në Iran pas vdekjes së Mahsa Amini , 22-vjeçares që vdiq pasi u arrestua nga policia morale për mosmbajtjen e duhur të mbulesës.

Nika Shakarami ishte zhdukur nga 20 shtatori: ajo ndodhej në kryeqytet për të marrë pjesë në demonstrata. Sipas asaj që tezja e saj shpjegoi për BBC, në mesazhin e fundit 17-vjeçarja i tha një miku të saj se   po ndiqej nga forcat e sigurisë ". Që nga ajo ditë i humbi  gjurmët. Më pas, më 30 shtator, prindërit e saj e gjetën trupin e tij në një morg në Teheran.

Tezja tha se familjarëve nuk iu dha leja për t'iu afruar trupit, por ata arritën të shihnin fytyrën e tij të shpërfytyruar, me hundë të thyer dhe një kafkë të dëmtuar. Si të mos mjaftonte kjo, trupi i Nikës u mor nga forcat e sigurisë dhe u varros në fshatin Veysian, larg Khorramabadit, ku ajo jetonte. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH