Aktualitet

Protesta kundër vizitës së Dendias, shoqërohet kreu i Vetëvendosjes

Shkruar nga Liberale
Protesta kundër vizitës së Dendias, shoqërohet kreu i

Lëvizja Vetëvendosje e Tiranës njofton se kryetari i saj, Boiken Abazi është shoqëruar nga Policia.

Sipas njoftimit zyrtar, LVV akuzon se arrestimi është i porositur pasi u krye para se të fillonte tubimi si dhe para se të mbërrinte në vendin e lajmëruar për tubimin.

Ajo i bën thirrje Policisë të lirohet Boiken Abazi dhe të dënohet urdhërdhënësit e arrestimit të tij.

NJOFTIMI NGA LVV

Arrestim i porositur e i padrejtë

Aktivisti dhe drejtuesi i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri, Boiken Abazi, është arrestuar nga policia, në rrugë e sipër teksa po shkonte për të marrë pjesë në tubimin paqësor protestues pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ky arrestim është tipikisht i porositur. Arrestimi u krye para se të fillonte tubimi, madje para se Boiken Abazi të mbërrinte në vendin e lajmëruar për tubimin.

Tubimi paqësor protestues i organizuar nga Shoqata “Çamëria” dhe PDIU me rastin e vizitës së ministrit të jashtëm grek në Tiranë synon shtrimin e kërkesave në lidhje me zgjidhjen e çështjes shqiptare të Çamërisë, heqjen e ligjit të luftës dhe delimitimin e drejtë të kufive detarë.

Shënjestrimi i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe i Boiken Abazit tregon për një politikë të fëlliqur që po bën qeveria Rama, duke dashur të ofrojë një dhuratë të dhunshme ndaj vizitorit grek.

Lëvizja VETËVENDOSJE! është për miqësinë e bashkëpunimin mes popujve, për të drejta evropiane për minoritetet, por mbi të gjitha për shtete të drejta e jo diskriminuese. Për sa kohë shteti grek vazhdon politika diskriminuese e armiqësore ndaj shqiptarëve, ne do të vazhdojmë ta themi të vërtetën, edhe duke protestuar, e Rama nuk mund të na ndalë me arrestime të shënjestruara.

Bëjmë thirrje të lirohet Boiken Abazi një orë e më parë, e të dënohen urdhërdhënësit për përndjekjen politike e shënjestrimin që po na bëjnë!

https://www.facebook.com/LVVShqiperi/posts/671510147123773

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH