Të gjitha

Protesta e mjekëve belg, i kthejnë kurrizin eksortës së kryeministres

               Publikuar në : 13:05 - 18/05/20 liberale

Një pritje aspk e këndshme i ka ndodhur kryeministre Sophie Wilmes nga stafi mjekësor i dy spitaleve belge. Mjekët dhe infermierët i i kthyen kurrizin eksortës së kryeministres në formë proteste, për qasjen e qeverisë ndaj punonjësve të kujdesit shëndetësor në mes pandemisë.

Përveç që janë zhgënjyer për uljen e buxhetit dhe pagat e ulëta, mjekët ishin gjithashtu të pakënaqur për qeverinë duke u përpjekur të “rekrutojnë staf të pakualifikuar për të siguruar mbështetje për personelin infermieror” në vend që të punësojnë profesionistë të trajnuar.

Stop het blunderparcours van premier Sophie Wilmès!

Wat een krachtige beelden. Het verplegend personeel van het Sint-Pietersziekenhuis in Brussel keert vandaag premier Sophie Wilmès de rug toe bij haar bezoek. Compleet terecht, zij en haar blunderende minderheidsregering verdienen niet beter. Tijd voor échte verandering en een herwaardering van de zorg!

Gepostet von Tom Van Grieken am Samstag, 16. Mai 2020

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back