Aktualitet

Profili i pedofilit që tronditi Greqinë: Një i krishterë i mirë, familjar dhe me ambicie politike

Shkruar nga Liberale
Profili i pedofilit që tronditi Greqinë: Një i krishterë i

Prej dy ditësh mediat greke flasin për 50-vjeçarin e arrestuar, i cili dyshohet se përdhunoi dhe shfrytëzoi për prostitucion një vajzë 12 vjeçare. Në lagjen e tij, banorët flasin për një njeri të qetë dhe gojëbutë që nuk kishte dhënë kurrë të drejta.

Megjithatë, shumëkush ka vënë re një sjellje “të dyshimtë” në lidhje me marrëdhëniet e tij sociale dhe profesionale. Pas imazhit të kryefamiljarit të mirë, thonë ata, kishte një “afrim” të veçantë si me fëmijët, që kishin punuar herë pas here në biznesin e tij, ashtu edhe me “miq” të ndryshëm që frekuentonin dyqanin.

53-vjeçari kishte hapur dyqanin e artikujve dhe materialeve të pastrimit në rrugën e Dramas në vitet 90. Fillimisht punonte me banorët e zonës, por disa vite më parë merrej edhe me tregtinë me shumicë.

Në fakt janë lidhur kontrata me shërbimet publike. Djali i tij punonte në media ndërsa gruaja e tij merrej me politikë dhe ishte kandidate për këshilltare bashkiake në Bashkinë e Athinës. 53-vjeçari kishte njohje me figura politike dhe merrte pjesë thuajse çdo ditë në tubime partiake.

Në shumicën e tyre ai ka pozuar pranë aktorëve të skenës politike vendase dhe fotot i ka postuar në profilin e tij në Facebook.

Përdhunuesi  i vajzës 12-vjeçare nga Colonos është fotografuar me ish-kryeministra dhe në shtëpinë e tij janë organizuar tubime politike me folës kryebashkiakë dhe guvernatorë rajonalë.

Në të njëjtën kohë, ai kishte një marrëdhënie të ngushtë me Kishën si besimtar dhe gjithashtu si komisar. 53-vjeçari frekuentonte rregullisht kishën dhe kryente detyrat e tij. Për tre vjet ai kishte marrë detyrën e Komisarit, ndërsa gjatë Javës së Shenjtë ngriti kryqin dhe mori pjesë në kortezh.

Megjithatë, ai u hoq për shkak se që i pëlqente “të dallohej dhe të shihej si dikush”, gjë që nuk përputhej me bindjet e famullisë.

53-vjeçari, në atë kohë, kërkoi dhe gjeti strehë në kishën e Kryqëzimit. Aty ka reklamuar profilin e të krishterit të mirë duke marrë pjesë në festimet madhore me flamurin grek në duar.

Rrethi i tij shoqëror përfshinte edhe artistë pasi 53-vjeçari kishte lidhje me aktorin Kostas Prekas dhe Anna Fonsou. Ai reklamonte se kishte mbështetur financiarisht "Shtëpinë e Aktorit", në sheshin Amerika dhe njihte gjysmën e teatrit grek.

“Ka rreth katër vjet që teatri “Avlaia” e ka lokalin poshtë. E gjithë bota e njihte. Teatri ndihmoi, nuk e imagjinoja as unë, as të gjithë politikanët, as të gjithë aktorët, Fonsou, njëri, tjetri... Njihte shumë personalitete. Kemi rënë nga retë! Nuk mund ta pranoj, është e paimagjinueshme”, tha për ANT1 Kostas Prekas për njohjen e tij me të pandehurin 53-vjeçar./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH