Aktualitet

PROFIL/ Gruaja e Sunak më e pasur se familja mbretërore britanike, pse babai i saj pranoi martesën me djalin brilant dhe të sinqertë

Shkruar nga Liberale

Pasuria e çiftit Sunak arrin në 850 milionë euro, dyfishi i mbretit Charles. Pjesa më e madhe i përket gruas së tij, Akshata Murty.

Akshata Murty, 43, zotëron aksione me vlerë 1 miliard dollarë në Infosys, gjiganti indian i teknologjisë i bashkëthemeluar nga babai i saj N.R. Narayana Murthy në vitin 1981 dhe sot vlerësohet të jetë 100 miliardë dollarë. Kjo pasuri është më e madhe se ajo e mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II, e cila arriti në rreth 350 milionë paund (420 milionë euro), sipas gazetës britanike "The Sunday Times".

Akshata u rrit në qytetin e Bangalore me babanë e saj dhe nën edukimin e rreptë të nënës së saj Sudha Murty, gruaja e parë që u emërua si inxhiniere në grupin e automobilave Tata Motors. Akshata dhe vëllai i saj Rohan ishin ndaluar të shikonin TV në shtëpi dhe duhej të shkonin në këmbë në shkollë, ndryshe nga fëmijët e tjerë me të njëjtin prejardhje ekonomike që shkonin me karrocën e njohur indiane me dy ose tre rrota, e njohur gjithashtu si rickshaw.

Akshata ka lindur më 25 prill 1980. Ajo i kaloi vitet e para duke jetuar me gjyshërit e saj, pasi prindërit e saj, N.R. Narayana Murthy dhe Sudha Murty, e kuptuan shpejt se kujdesi për një foshnjë nuk mund të kombinohej me karrierën e tyre. Revista People përcjell edhe deklaratën e babait të saj që justifikon këtë zgjedhje. “Dy muaj pasi keni lindur në Hubli, ju sollëm në Mumbai, por shumë shpejt zbuluam se ishte një detyrë e vështirë të rrisje një fëmijë dhe të menaxhoje karrierën në të njëjtën kohë. Kështu, ne vendosëm që ju t'i kalonit vitet e para të jetës me gjyshërit tuaj në Hubli,” i shkroi Murthy vajzës së tij.

Sot, 73 vjeçare, Sudha Murty, e cila nga disa konsiderohet si "gjyshja e preferuar e Indisë" dhe është gjithashtu një autore pjellore, ka kontribuar në krijimin e 60,000 bibliotekave në vend.

Pas mbarimit të shkollës së mesme, Akshata ndoqi studimet e larta në SHBA. Fillimisht ajo studioi ekonomi dhe frëngjisht në Kolegjin Claremont McKenna në Claremont, Kaliforni. Në vitin 2002, ajo shkoi në Universitetin e Stanfordit për të fituar një M.B.A. dhe u diplomua nga programi në vitin 2006. Më vonë studioi në Institutin e Modës së Dizajnit & Merchandising në Los Angeles, ku mori një diplomë Bachelor në Menaxhimin e Industrisë së Veshmbathjes në 2013. Sipas revistës "Tatler", Akshata - një adhuruese e luksit të qetë - fitoi titullin e gruas së veshur më mirë në Britani për vitin 2023.

Takimi me Sunak

Akshata Murty dhe Rishi Sunak u takuan në Universitetin prestigjioz Stanford në Kaliforni, ku të dy po studionin për Master në Administrim Biznesi. Ai, me prejardhje “të përulur”, studioi me bursë. Në një shoqëri me pabarazi të thella, si ajo e Indisë, babai i Akshata ishte i magjepsur nga personaliteti i të riut, djalit të një mjeku nga Southampton, Anglia Jugore. Kështu ai e miratoi martesën me këtë “djalosh brilant, të pashëm dhe mbi të gjitha të sinqertë”. Një dasmë që mblodhi një mijë të ftuar nga bota e biznesit, politikës, medias, sportit etj.

Akshata Murty krijoi kompaninë e saj të modës në vitin 2010, Akshata Designs, përpara se të bëhej drejtoreshë e firmës së investimeve Catamaran Ventures, të cilën e themeloi me bashkëshortin e saj, në vitin 2013. Ndërkohë, gruaja e kryeministrit të Britanisë së Madhe shprehet se mbetet e përkushtuar për kontributin social përmes punës bamirëse dhe donacioneve bujare për të mbështetur sipërmarrësit e rinj. Në prill 2022, pas një zhurme për evazionin e saj fiskal në Mbretërinë e Bashkuar, ajo zgjodhi të paguante tatimin mbi të ardhurat e saj në mbarë botën.

“Është bërë e qartë se shumë nuk e konsiderojnë qëndrimin jo të përhershëm, në përputhje me rolin e bashkëshortit tim si kryeministër. Unë e kuptoj dhe vlerësoj ndjenjën britanike të drejtësisë dhe nuk dëshiroj që statusi im tatimor të prekë familjen time”, shkroi Murty në një deklaratë në Twitter.

Ajo vazhdoi: “Vendimi im për të paguar tatimin në Mbretërinë e Bashkuar mbi të ardhurat e mia mbarëbotërore nuk do të ndryshojë faktin që India mbetet vendi im i lindjes, shtetësisë, vendbanimit të prindërve të mi dhe vendbanimit tim. Por unë gjithashtu e dua Britaninë e Madhe. Gjatë kohës sime këtu kam investuar në bizneset britanike dhe kam mbështetur kauzat britanike. Vajzat e mia janë britanike. Jam shumë krenar që jam këtu".

Çifti ka dy vajza, Anushka dhe Krishna, ndërsa vendbanimi i tyre i përhershëm është në Kensington, Londër./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH