Kryesore

Problemet me shpërndarjen e vaksinës, BE humb gjyqin me AstraZenenca

               Publikuar në : 15:14 - 18/06/21 liberale

BE nisi procedurat ligjore rreth 2 muaj më parë kundër kompanisë farmaceutike anglo-suedeze të AstraZeneca, pas vonesave në dërgesat e dozave të vaksinës në Bashkimin Europian, duke shkelur kontratën.

Në një deklaratë të bërë sot nga AstraZeneca, thueht se BE ka humbur gjyqin kundër kompanisë. Firma anglo-suedeze premtoi se do t’i siguronte bllokut prej 27-vendesh, 300 milion doza deri në fund të qershorit, por problemet në prodhim bënë që kompania farmaceutike të shpërndante vetëm 100 milion vaksina.

Reduktimi i dozave vonoi vaksinimin e popullsisë së BE-së në tremujorin e parë të vitit. Kjo çoi në një mosmarrëveshje të ashpër me kompaninë dhe detyroi BE-në të padiste kompaninë për të marrë të paktën 120 milion doza deri në fund të qershorit.

Gjykatësi tha se kompania duhet të dorëzojë vetëm 80.2 milion doza deri me 27 shtator, sipas deklaratës së AstraZeneca.

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back