Aktualitet

Priti Patel përballet me kërcënim ligjor për vonesat e vizave për Ukrainën

Shkruar nga Liberale
Priti Patel përballet me kërcënim ligjor për vonesat e

Sekretarja e Brendshme Priti Patel përballet me kërcënimin e veprimeve ligjore për vonesat në procesin e vizave për refugjatët ukrainas.

Grupet që përfaqësojnë britanikët që shpresojnë të presin ukrainasit planifikojnë të ndërmarrin hapin e parë drejt një rasti të veprimit grupor - dhe kanë punësuar një avokat kryesor.

Shifrat e fundit tregojnë se nga 86,100 personat që u janë dhënë viza në skemën e Ukrainës, 27,100 kanë mbërritur deri më tani në MB.

Qeveria tha se kishte thjeshtuar procesin dhe kishte rritur numrin e personelit për skemën.

Një zëdhënës shtoi se "tani po përpunonte vizat aq shpejt sa ato hyjnë - duke u mundësuar mijëra ukrainasve të tjerë që të kalonin nëpër rrugët tona të pambuluara".

Më shumë se 5.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH