Globi

Presidenti polak: Thënë thjesht, Rusia është lloj perandorie që ka ambicie koloniale

Shkruar nga Liberale
Presidenti polak: Thënë thjesht, Rusia është lloj perandorie

“Rusia po destabilizon shumë vende anembanë globit dhe Ukraina ka pësuar këtë sulm frontal nga Rusia. Por ky është një demonstrim se Rusia po rikthen ambiciet e saj perandorake dhe Rusia duhet ta ndalojë këtë. Bota e lirë duhet ta detyrojë Rusinë të bëjë atë,” tha Duda në një intervistë për CNN.

“Ky është qëndrimi ynë dhe kjo është arsyeja pse ne po mbështesim Ukrainën, sepse ne besojmë se nëse Ukraina u reziston atyre ambicjeve perandorake të Rusisë, atëherë Rusia do të duhet të ndalojë ato ambicie perandorake”. Duda renditi vendet ku Rusia është përpjekur të detyrojë ndikim, duke përfshirë Gjeorgjinë, Moldavinë dhe Sirinë.

“Thënë thjesht, Rusia është kjo lloj perandorie që ka ambicie koloniale. Ajo dëshiron të nënshtrojë kombe të tjera dhe vende të tjera. Ajo dëshiron të përfitojë prej tyre. Dhe shembulli më i mirë i kësaj është Ukraina sot,” shtoi ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH