Globi

Presidenti i Sri Lankës largohet nga Maldivet për në Singapor

Shkruar nga Liberale
Presidenti i Sri Lankës largohet nga Maldivet për në Singapor

Presidenti i Sri Lankës, Gotabaya Rajapaksa është larguar nga Maldivet në bordin e një fluturimi për në Singapor, tha një burim i lartë sigurie në Colombo për “CNN”, ndërsa zemërimi rritet për refuzimin për të dhënë zyrtarisht dorëheqjen.

Ai pritet të mbërrijë në aeroportin Changi të Singaporit sonte, tha burimi i sigurisë. Rajapaksa kishte pritur të siguronte një “avion privat” nga një anëtar i ngushtë i familjes në Colombo, por kjo “nuk ishte materializuar”, shtoi burimi. Rajapaksa u largua nga kryeqyteti i Maldiveve, Malé, në bordin e një “fluturimi saudit”, tha burimi.

Rajapaksa kishte qenë në Maldive për një ditë, pasi u arratis nga Sri Lanka në orët e para të së mërkurës – në të njëjtën ditë që ai kishte thënë se do të jepte dorëheqjen.

Por deri të enjten, asnjë letër zyrtare e dorëheqjes nuk ishte marrë nga kryetari i Parlamentit të Sri Lankës, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me qëllimet e një lideri në dukje të vetë-dërguar, i cili emëroi kryeministrin si president në detyrë gjatë mungesës së tij nga kombi i tij ishull.

Menjëherë pasi Rajapaksa u largua nga vendi, protestuesit sulmuan zyrën e Presidentit në detyrë Ranil Wickremesinghe për të kërkuar largimin e tij. Wickremesinghe u përgjigj duke thirrur një shtetrrethim mbarëkombëtar brenda natës.

Shumë protestues janë zotuar të vazhdojnë të demonstrojnë, derisa të dy të largohen.

Një zyrtar i lartë ushtarak i tha CNN-it se Wickremesinghe kishte caktuar një komitet të komandantëve të lartë të forcave të armatosura, për të “rivendosur ligjin dhe rendin” në të gjithë vendin. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH