Politikë

Presidenti i Këshillit Evropian: BE duhet të përgatitet për zgjerim

Shkruar nga Liberale
Presidenti i Këshillit Evropian: BE duhet të përgatitet për

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka deklaruar se samiti i sotëm joformal i liderëve në Spanjë, do të jetë një takim i rëndësishëm, sepse është pika fillestare për një diskutim mbi agjendën strategjike afatgjatë.

“Zgjerimi do të thotë që vendet kandidate kanë reforma për të zbatuar, ata e dinë se çfarë duhet të bëjnë. Dhe nga ana jonë, nga ana e BE-së, ne duhet të përgatitemi”, tha ai.

Janë tre pyetje që duhet të trajtohen, sipas Michel: çfarë duam të kemi prioritet në të ardhmen, si vendosim së bashku dhe si përgatitemi.

Shefi i këshillit tha gjithashtu se liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë rënë dakord që të dy të vijnë në Bruksel për bisedime deri në fund të tetorit.

"Ne do të punojmë shumë, shumë fort për të bërë përparim," tha Michel.

Nga ana tjetër, Kryeministri holandez Mark Rutte kërkon një qasje "të përgjegjshme" ndaj zgjerimit.

"Vende të ndryshme duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian dhe është e rëndësishme që ne t'u japim atyre një perspektivë reale anëtarësimi. Por ne duhet ta bëjmë këtë në një mënyrë të përgjegjshme. Kjo do të thotë t'i përmbahemi një procesi reformash të qëndrueshme të bazuara në kushte, për shembull në fushën e sundimit të ligjit. Ne gjithashtu duhet të reflektojmë mbi efektet e zgjerimit. Pra, është e dobishme të diskutohet se si BE-ja mund të vazhdojë të funksionojë në mënyrë efektive kur shtetet e reja anëtare do të anëtarësohen", ka deklaruar ai.

Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis ka mbështetur me vendosmëri BE-në për hapjen zyrtare të negociatave të pranimit me Ukrainën./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH