Globi

Prej ditësh kishin humbur kontaktin me familjarët, çifti dhe tre qentë e tyre gjenden të pajetë në banesë

Shkruar nga Liberale
Prej ditësh kishin humbur kontaktin me familjarët, çifti dhe

Për shkak se të afërmit nga Bremeni nuk kishin dëgjuar asgjë nga një grua 64-vjeçe dhe partnerin e saj 67-vjeç nga Braunschweig-Wenden, ata thirrën numrin e urgjencës. Sipas policisë, kontakti i fundit ka qenë të hënën dhe më pas heshtje fatale.

Kur ndihmësit në ambulancë mbërritën në ndërtesën njëkatëshe, ata thirrën përforcime shtesë, pasi përmes dritareve ata pikasën një person të shtrirë pa lëvizur në dysheme.

Zjarrfikësit e alarmuar hynë në shtëpi duke përdorur aparatet e frymëmarrjes dhe gjetën çiftin e vdekur në dysheme. Edhe tre qentë e tyre kishin ngordhur. Policia po heton dhe aktualisht çfarë ka ndodhur që viktimat janë helmuar nga monoksidi i karbonit, por supozohet se ngjarja ka qenë aksidentale.

Menaxheri i operacioneve deklaroi: “Monoksidi i karbonit është shumë toksik, lidhet me qelizat e gjakut dhe ju mbyteni. Kjo është arsyeja pse të gjithë që ngrohen me naftë ose gaz duhet të kenë një detektor CO2 në shtëpinë e tyre. CO është pa erë, ju vëreni diçka vetëm kur është tepër vonë.” Shërbimet e urgjencës nuk e gjetën atë në shtëpi njëkatëshe.

Helmimi me monoksid karboni

Monoksidi i karbonit (shkurt CO) prodhohet kur nuk ka oksigjen të mjaftueshëm në dispozicion kur materialet që përmbajnë karbon (qymyri, gazi, benzina) digjen në sistemet e ngrohjes, vatrat e zjarrit ose shishet. Gazi i padukshëm dhe pa erë mund të bëhet shpejt i rrezikshëm pasi mund të depërtojë edhe në muret e betonit.

Nëse helmoheni, mund të shfaqen simptomat e mëposhtme: dhimbje koke, marramendje, dobësi dhe të vjella. Konfuzioni, shqetësimet vizuale, humbja e vetëdijes ose dështimi i qarkullimit të gjakut janë gjithashtu të mundshme.

Prandaj, ekspertët rekomandojnë alarme për tym dhe monoksid karboni në çdo familje. Ndërsa një detektor tymi është ngjitur në tavan, një detektor CO duhet të vendoset në nivelin e ajrit. Një detektor CO është ideal në çdo dhomë me djegës (ngrohës, oxhak, sobë me gaz). Dhe gjithashtu në të gjitha dhomat ku njerëzit flenë.

Gjithashtu këshillohet që të kontrollohen rregullisht vatrat e zjarrit, kaldaja me gaz, ose oxhakët e shkarkimit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH