Aktualitet

"Poseidoni", superarma ruse që shkakton cunam bërthamor/ Inteligjenca perëndimore ende nuk mund ta deshifrojë

Shkruar nga Liberale

Në tërbimin e "Poseidonit", mjetit të teknologjisë së fundit bërthamore nënujore të Rusisë (USV), Presidenti rus Vladimir Putin po mbështet shpresat e tij për një rikthim më të mprehtë në frontin ukrainas. Pas humbjeve radhazi, të papritura, i forti i Kremlinit duket më i gatshëm se kurrë për të aktivizuar superarmët bërthamore që Federata Ruse ka ndërtuar sistematikisht që nga viti 2018 për t'i dhënë kuptim shantazhit bërthamor që ai ka tentuar ditët e fundit ndaj perëndimit. Kryesisht e paeksploruar edhe për inteligjencën amerikane, nëndetësja mini-robotike me emrin e lashtë grek "Poseidon" ka një rreze prej më shumë se 6200 milje dhe aftësinë për të operuar në një thellësi prej 1000 metrash, duke forcuar argumentet nga ata që besojnë se Moska tani po lëviz drejt një "Lufte të Ftohtë Oqeanike".

Duke qenë, në fakt, një dron nënujor që lëshohet nga një nëndetëse, "Poseidoni" mund të ketë një rreze deri në 10,000 km dhe, më e rëndësishmja, të mbajë një kokë lufte termonukleare, që synon shkatërrimin total të infrastrukturës kryesisht bregdetare, si porte, qytete, fortifikime bregdetare, aeroplanmbajtëse, por edhe pika me interes strategjik, skena premtuese të Apokalipsit. Në të njëjtën kohë, "Poseidoni" mund të kalojë fshehtas mbrojtjen bregdetare duke udhëtuar përgjatë shtratit të detit, në mënyrë që të befasojë plotësisht objektivin e tij.

Megjithatë, në radhë të parë, superarma përfundimtare e Putinit është arma kryesore në nëndetëset e reja me energji bërthamore të flotës ruse, nga e cila është nisur, gjë që shpjegon alarmin e kuq që ra në NATO kur nëndetësja ruse "Belgorod" u zhduk papritur nga radarët ndërsa lundronte në Arktiku, e pajisur me "Poseidon".

Kategoria e re

Aftësitë teknike të armës i kanë bërë përshtypje edhe analistët ushtarakë më me përvojë, pasi "ky 'silur i madh' bërthamor është unik në historinë e botës", tha eksperti amerikan i nëndetëseve H. I. Sutton marsin e kaluar, duke argumentuar se "Poseidoni është një lloj krejt i ri i armëve." "Ai do të riformësojë modelin detar si në Rusi ashtu edhe në Perëndim, duke çuar në kërkesa të reja dhe kundër armë të reja," përfundoi ai.

Ankthi i dukshëm perëndimor mbi... virtytet e "Poseidonit" kishte filluar të regjistrohej publikisht që në vitin 2020, kur Christopher A. Ford, zëvendëssekretari i shtetit për sigurinë ndërkombëtare të Trump, kishte argumentuar publikisht se "Poseidonët" ishin krijuar për të “përmbytur qytetet bregdetare të SHBA me cunami radioaktive”. Shkalla e shqetësimit të Uashingtonit me "Poseidonin" e Putinit përshkruhet edhe më hollësisht në një raport të Shërbimit Kërkimor të Kongresit Amerikan, të hartuar marsin e kaluar, ku superarma e re e Moskës zë, dhe jo pa arsye, një kapitull të veçantë.

Sipas raportit, Moska mund të vendosë sistemin "Poseidon" në katër nga nëndetëset e saj të reja (të klasit Khabarovsk) (dy në Flotën Veriore dhe dy në Flotën e Paqësorit), secila prej të cilave do të mbajë tetë Poseidone. Në të njëjtën kohë, "çdo dron (Poseidon) mund të jetë i armatosur me një ngarkesë bërthamore ose konvencionale prej 2 megatonësh", thekson i njëjti raport, i cili paralajmëron se "Rusia mund ta lëshojë dronin nga nëndetësja e saj në brigjet e Shteteve të Bashkuara dhe ta shpërthejnë atë në një mënyrë të tillë që të "krijojë një cunami radioaktiv" të aftë të shkatërrojë qytete dhe infrastrukturë përgjatë bregdetit të Shteteve të Bashkuara."

Edhe pse për autorët e raportit, "Rusia ka zhvilluar një armë të re që mund të shmangë mbrojtjen e SHBA-së dhe të shkatërrojë vijën e saj bregdetare", Moska duket se e konsideron versionin bërthamor të "Poseidon" si një opsion të goditjes së dytë ose të tretë, d.m.th. si një potencial hakmarrës kundër qyteteve amerikane, së bashku me superarmët 'Avangard' dhe 'Sarmat'. Sidoqoftë, Kremlini nuk kursen asnjë rast për t'u mburrur për aftësitë teknike të "Poseidonit", të cilave presidenti rus iu referua me emër kur prezantoi programin e ri të armëve të Moskës në mars 2018.

Superarmët sekrete

Edhe pse “rrjedhjet” e para për “Neptunin” ndodhën në vitin 2015, ishte viti 2018 ai që rezultoi të ishte një vit historik për doktrinën ushtarake ruse. Moska ka ndërtuar modelin e saj të ri të luftës mbi gjashtë lloje të armëve të reja post-bërthamore, duke përfshirë dronin nënujor "Poseidon", pasi ka mësuar nga gabimet e saj dhe duke investuar në teknologjinë më të fundit të lartë. Obsesioni i Kremlinit me politikën e fuqisë ushtarake ka rezultuar në sasi të mëdha kohe dhe miliona para, të investuara gjatë gjashtë viteve të fundit në projektimin dhe prodhimin e "armëve strategjike", të cilat kombinojnë aftësitë konvencionale dhe bërthamore, së bashku me sulmet kibernetike./Përshtati Liberale.al

Shikoni videon: Nëndetësja e tipit Belgorod

https://youtu.be/96ieEd-wTCo

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH