Globi

Politikani arrestohet me 500,000 dollarë në prag zgjedhjesh

Shkruar nga Liberale
Politikani arrestohet me 500,000 dollarë në prag zgjedhjesh

Një politikan nigerian është arrestuar për pastrim parash të dyshuar pasi u kap me 498,100 dollarë para të gatshme një ditë përpara zgjedhjeve të përgjithshme. Grumbujt e dollarëve amerikanë u gjetën nga policia brenda makinës së Chinyere Igwe.

Igwe, një anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të PDP-së së opozitës, u kap gjithashtu me një listë të njerëzve për t’u dhënë paratë, thotë policia. Nigeria ka lëshuar së fundmi kartëmonedha të reja, pjesërisht për ta bërë më të vështirë për politikanët grumbullimin e shumave të mëdha parash për të korruptuar votuesit.

Megjithatë, nuk janë mjaftueshëm kartëmonedha të reja në qarkullim, duke çuar në zemërim dhe zhgënjim të përhapur. Njerëzit kanë qëndruar me orë të tëra në radhë jashtë bankave për të marrë para, shpesh pa sukses, ndërsa disa kanë sulmuar bankat.

Rreth 40% e nigerianëve nuk kanë llogari bankare dhe kështu mbështeten në para për të blerë ushqime dhe për përdorime të tjera të përditshme. Igwe, i cili përfaqëson një pjesë të qytetit jugor të Port Harcout, nuk ka komentuar ende për këtë çështje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH