Kryesore

Politika që duam kalon përmes Shëndetësisë?

               Publikuar në : 09:19 - 05/03/21 liberale

Nga fronti i luftës kundër covid-19, shefja e Shërbimit Infektiv i hyn një tjetër lufte, asaj politike. Kryeministri Rama njoftoi dje se Najada Çomo kishte pranuar ftesën për të kandiduar në siglën e PS-së për deputete në zgjedhjet e 25 prillit. Jo e para dhe ndoshta as e fundit mjeke, që angazhohet në politikë, afrimi i saj me partinë në pushtet që pretendon një mandat të tretë hap debatin nga fronti i shëndetësisë, në një moment ende delikat të menaxhimit të pandemisë  

Suadela Balliu

Kryeministri Rama dukej i mezipritur të shpallte kandidaten më të re për deputete të Partisë Socialiste, ndërsa prezantonte dje  programin “Shëndetësia që duam”.

Shefja e Shërbimit Infektiv dhe anëtarja  e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Najada Çomo, siç bëri të ditur vetë kreu i qeverisë, i është përgjigjur pozitivisht ftesës së PS-së për të qenë në listën e tyre për zgjedhjet e 25 prillit.

Ndërsa e cilësoi si komandante të vijës së zjarrit në luftën kundër covid-19, Rama do të thoshte se në garën politike- ku partia e tij pretendon për një mandat të tretë – duhet të jetonte zëri i atyre që ishin në vijën e parë të kësaj lufte shëndetësore.

“Një arsye për të bërë një hap dhe për të shtrirë dorën e lutjes duke kërkuar që dikush dhe kush më mirë se komandantja e vijës së zjarrit të vijë me ne”, do të shprehej kryeministri, ndërsa prej marsit të vitit të kaluar zëri i Çomos dhe kolegëve të saj mjekë të fushës ka qenë kryefjalë në nivele grupesh pune, mediatike apo në opinionin publik, duke e udhëhequr qytetarët në përballje me betejën serioze.

Ndërsa politika ka flirtuar që herët duke afruar në radhët e saj figura të profesioneve të ndryshme, mes tyre shumë mjekë si ish-kryeministri Sali Berisha, kjo lëvizje e zonjës Çomo drejt politikës do të krijonte zhurmë për momentin në të cilin ndodhi.

Ndërsa fushata elektorale ka nisur dhe nga zgjedhjet parlamentare ndajnë më pak se dy muaj, zonja Çomo si kandidate e PS-së duhet të jetë gjithaq e përfshirë në fushatë.

Por kryeministri Rama u kujdes të shtonte se mjekja e njohur nuk i bashkohej politikës për t’u bërë “deputetja e radhës në grup” e “as të lënë vijën e zjarrit për t’u ulur në një nga karriget që janë shumë më të rehatshme”.  Por deklarata e tij faktoi se ajo do të largohet nga detyra e saj aktive si mjeke, në spitalin e emërtuar ndryshe edhe si “Covid 1” për të qenë në politikë “sa herë duhet që,  zëri i brendshëm i atyre hapësirave ku lufta është luftë sy më sy të mos i mungojë parlamentit apo shumicës”. Ky largim, ndonëse krejt normal dhe në të drejtë të individit për të dhënë kontributin në politikë, vjen në një moment ende delikat të menaxhimit të pandemisë, ku mjekja Çomo ka qenë një figurë kyçe.

Sekret të vogël e cilësoi kryeministri lajmin se Najada Çomo i ishte përgjigjur pozitivisht ftesës së Partisë Socialiste, ndërsa do t’i drejtohej asaj duke thënë “Të jap fjalën se ne nuk duam të bëhesh si ne, por ne të bëhemi si ti.”

Prezantimi i zonjës Çomo në listat e PS-së vjen fill pasi Vasilika Hysi njoftoi tërheqjen e saj nga politika dhe moskandidimin në këto zgjedhje parlamentare. E importuar në politikë nga shoqëria civile dhe me një karrierë të gjatë në fushën akademike dhe atë të së Drejtës, Hysi tha se kishte qenë zgjedhja e saj të tërhiqej pas 12 vitesh angazhim. Në një intervistë televizive ajo tha se pas asaj që e cilësoi si një nga ndërmarrjet më të mëdha, Reforma në Drejtësi, po ia linte vendin të rinjve në politikë të cilët po i qasen partisë ku ajo u angazhua për më shumë se një dekadë përmes platformës “Deputeti që duam”.

Duke e falënderuar për kontributin, kryeministri Rama vlerësoi Vasilika Hysin,  ndërsa thoshte: “Jam prekur shumë nga letra jote sepse nuk është e zakonshme në ditët tona që dikush të gjejë energji kaq pozitive për të dalë nga kjo valle që duke dalë nga kjo valle të rrezatojë këtë energji pozitive. Një shembull që për fat të keq jo të gjithë e kanë dhënë dhe nderi është i yti”.

Ndonëse zonja Çomo është e re në politikë, ajo ka një karrierë të gjatë në fushën e mjekësisë dhe prej një viti është një figurë që gëzon popullaritet të madh, për shkak të pandemisë dhe rolit kritik që kanë pasur dhe vijojnë të kenë mjekët në këtë luftë.

Zonja Çomo, në fjalën e saj gjatë programit “Shëndetësia që duam” tha se beteja kishte nisur vjet më 8 mars, kur edhe u konfirmuan dy rastet e para të infektuara me covid dhe do të përfundojë me pacientin e fundit të shëruar nga ky virus i ri.

Prezantimi i një figure që gëzon popullaritet dhe simpati në publik, duket si përpjekja e kryeministrit dhe kryesocialistit për t’i dhënë një imazh të ri partisë në këto zgjedhje, por edhe për të certifikuar luftën ndaj koronavirusit si meritë vetëm e qeverisë dhe e këtij kahu politik.

Kjo ka shkaktuar një  tjetër lëvizje në rradhët e ekspertëve të Komitetit Teknik, ku pak përpara se zoti Rama të shpallte lajmin për kandidimin e Çomos si deputete, mjeku Tritan Kalo njoftoi largimin.

“4 Marsi shënon edhe fundin e bashkëpunimit tim zyrtar me këtë grup të emërtuar: Komiteti i përhershëm për Infeksionin e përhapur nga Coronavirusi i ri”,  shkruante Kalo, duke akuzuar se ishte pikërisht politika ajo që po përçante mjekët “në qëndrimet dhe në kontributin e tyre, për t’u përballur me këtë “flamë mbarëbotërore”, vijonte Kalo duke shtuar se vendi i tij në këtë Komitet ishte tashmë i lirë, për ata që e kanë dashur.

Një tjetër mjek ka ngritur akuza ndaj politikës, por për krahun opozitar. Halim Kosova, i cili u përfshi në Partinë Demokratike duke shërbyer si deputet, ministër i Shëndetësisë për një periudhë të shkurtër dhe kandidat për Bashkinë e Tiranës, shprehu indinjatën në një emision televiziv për skualifikimin nga Komisioni i Vlerësimit të kandidaturave në PD.

Bashkë me pakënaqësinë për skualifikimin si kandidat potencial për listat e Partisë Demokratike, Kosova hodhi akuza për figura të njohura në parti, si Tritan Shehu e Genc Ruli, si të përfshirë në korrupsion.

Këto denoncime të doktor Kosovës, kryeministri Rama do t’i përdorte në fushatë.

“A mund t’u besohet atyre në këtë udhëkryq,  kur personaliteti i tyre më i njohur, më i përkushtuar, dr. Halim Kosova del e thotë publikisht se ku janë ata në raport me këtë luftë dhe cilët janë ata që japin mend dhe bëjnë akuza në mes të kësaj lufte?”, do të thoshte kryeministri Rama.

Mjeku Halim Kosova, për zhgënjimin masiv të qytetarëve, fajësonte jo vetëm qeverinë, por edhe opozitën. Qëndrim ky i bashkëndarë edhe me figura të tjera të larguara nga Partia Demokratike si Rudina Hajdari, Astrit Patozi apo Jozefina Topalli, të cilët garojnë si alternativë në këto zgjedhje.

Një tjetër mjeke i është bashkuar Partisë Socialiste në këto zgjedhje, por ndryshe nga zonja Çomo e ftuar nga vetë kryetari, Shpresa Marnoj është kualifikuar përmes platformës “Deputeti që Duam”, duke shfaqur kështu aspiratat e saj nga shërbimi shëndetësor në Laç, drejt politikës.

Në fjalën e saj zonja Çomo, tashmë si kandidate e Partisë Socialiste në zgjedhjet e 25 prillit, tha se mjekët si ajo, “Në 99% të punës tonë ne gëzojmë mirënjohjen e popullit”. Veshjet specifike, në spitalin Infektiv, për të mbrojtur jetën e mjekëve, ajo i cilësoi mburojë e madhe. Por duke hequr atë, bashkë me bluzën e bardhë, zonja Çomo hyn në politikë pa atë mburojë, por sigurisht me popullaritetin që gëzon si pjesë vijës së parë të luftës për të shpëtuar jetë njerëzish të kanosur nga rreziqet e virusit. Por edhe kjo mund t’i rezultojë thikë me dy presa, në një tjetër luftë; atë politike.

Largimi i Tritan Kalos nga Komiteti Teknik: Na përçau politika!

 Mjeku Tritan Kalo njoftoi dje se ishte dita e tij e fundit si anwtar i Komitetit Teknik tw Ekspertwve pwr mirëmenaxhimin e Epidemisë së “Sars-Cov2/Covid-19

Postimi i plotë i Tritan Kalos:

Kohë kovidiane….4 Mars 2021….Mjek dje, sot dhe në çdo kohë….Mjek në ditë të mira POR edhe në ditë të vështira për vendin….Thjeshtësia, Përkushtimi, Puna dhe Profesionalizmi të nxjerin të DENJË e të papërlyer në bregun e lumit të jetës profesionale….”Maturia nis të shfaqet kur merakosemi më shumë për të tjerët se sa për veten”  – shprehet mëndja më brilante e shekullit të 20-të Albert Ainshtain….Si mjek, si prind, si qytetar dhe si atdhedashës, më është dashur dhe më duhet të bëj shumë e shumë sakrifica…. Vendi i mjekut-qytetar është aty ku ai, për çdo çast duhet të kontribuojë në rrallë të parë për mirëqënien shëndetsore të bashkëkombasve të tij…..ATDHE quhet vendi ku ke lerë, ku ke ndarë të mirat dhe të këqijat e tij e tij me bashkëkombasit e tu….AI duhet në përjetësi JO VETËM kur i mjel atij të mira e tij përmes projekteve ojëqëiste apo përmes bashkpunimeve me “QEVERIUN” e rradhës….Këshillat nga larg në rehatinë e Berlinit, Austinit, Nju Jorkut, Romës, Madridit, Londrës, Athinës, Ankarasë apo të Parisit, kanë më shumë vlerë KUR ideshprehësit e tyre u bëhen krahë kolegëve mantelbardhë, të cilët sot venë edhe jetën e tyre në rrezik, për “të çliruar shëndetin e bashqytetarëve të tyre” nga kjo murtajë e shekullit të XXI me emrin “Sars-Cov2/Covid-19”…NËSE një pjesë e juaja kanë marë premtime post-elektorale për poste administrative, për projekte ta majme me fondet e BE, OBSH, USAID apo të Qeveriut të pas 25 Prillit 2021, ju mirëkuptoj…

NËSE veproni nga lajtmotivi ndërshekullor, se “Nuk ka armik më të egër për shqiptarin se vetë shqiptari”, JU mëshiroj….Më 31 Janar 2020 është krijuar nga MShMS një Komitet prej 11 ekspertësh për Mirëmenaxhimin e Epidemisë së “Sars-Cov2/Covid-19, në të cilin kam dhënë edhe unë kontributin tim modest si MJEK, sepse jam i vetmi që nuk jam drejtues ose funksionar nga të gjithë anëtarët e tij….Si kurdoherë edhe kësaj here “PORDHITIKA” e bëri të mundur t’i përçajë mjekët në qëndrimet dhe në kontributin e tyre, për t’u përballur me këtë “flamë mbarëbotërore”….Kemi ekzistencën e njëkohëshme të tre Komiteteve Zyrtare apo jo: 1- atë të Qeverisë aktuale, 2- atë të Presidencës/LSI-së dhe 3- atë të Partisë Demokratike, ose Opozitës në një term më të gjërë….Në një kohë kur duhet bashkëveprim tej përkatësive partiake, ne MJEKËT jemi të vendosur në tre llogore…TURP dhe shkuar TURPIT…Nuk e imagjinoja kurrë se KARIERA dhe MAKUTËRIA do të mbrinte në një pikë të tillë, që edhe përballë një sfide ekzistencialiste kombëtare do të ishim të ndarë në “tre stane”….Gjithologët dhe Anal-istët na mbinë kudo dhe ngado, brënda dhe jashtë KUFIJVE gjeografikë të Trojeve Arbërore….Tollovija e krijuar në mëndjet tona kurrë nuk ka qënë më e madhe…QOFTË kjo edhe e fundit në udhën e DEMOKRATIZIMIT dhe të MBROTHËZIMIT të TROJEVE ARBËRORE, ATDHEUT të përbashkët të të gjithë shiptarëve kudo që ato sot frymojnë…..4 Marsi shënon edhe fundin e BASHKËPUNIMIT tim zyrtar me këtë grup të emërtuar: “Komiteti i përhershëm për Infeksionin e përhapur nga Coronavirusi i ri”….Ju jam shumë mirënjohës për mirëbesimin që treguat ndaj eksperiencës dhe përkushtimit tim….NËSE dikush nga kritizerët e gjithologët e ka dëshiruar këtë vend ai/ajo e ka atë tashmë të lirë….UNË këtu jam dhe KURRË nuk do heq dorë nga kontributi, për tu shërbyer atyre që besojnë në Punën, Përkushtimin dhe Profesionalizmin tim, POR edhe për të dhënë ndihmesën time në mbarëvajtjen e punëve për t’u përballur me këtë Pandemi, nëse një gjë e tillë do vijojë ende të më kërkohet….Together forever!!!

Najada Çomo, skeptikëve: Jemi familja e madhe e pacientëve COVID

Pasi kryeministri Edi Rama e cilësoi ‘komandante’ të luftës kundër koronvirusit, shefja e Infektivit, Najada Çomo ka bërë një ‘bilanc’ të punës brenda spitalit COVID1.

E pranishme në prezantimin e programit ‘Shëndetësia që duam’, Çomo tha se brenda atij spitali bëhet një punë e madhe nga i gjithë stafi, ndërsa shtoi se aty ka dhe lotë.

“Është një vit pandemie, brenda atyre spitaleve është punë e paimagjinueshme. Atë punë e dimë vetëm ne brenda dhe pacientëve. Çdo person brenda atij spitali jep mundi e tyre, sakrificën dhe ofrojnë përkushtim. Është hera e parë e kësaj pandemie dhe që ndjekim pacientë pa hyrë askush brenda, Në këtë herë të parë ata njerëz që janë brenda iu mungon familja. Kjo është diçka e rëndë për ta. Dua t’i sigurojë ata njerëz që na ndjekin, por ne për ata nuk kemi qenë vetëm doktorë dhe shërbyes, por pjesë e madhe e familjes së tyre. Puna, përkushtimi që ofrojnë ata njerëz që janë brenda, është e jashtëzakonshme. Ne jetojmë, punojmë dhe ‘vuajmë’ me ta. Tek ne do të gjeni shumë lot që askush nga jashtë nuk i ka parë asnjëherë. Lotët janë për dhimbjen, vuajtjet e atyre njerëzve. Koha më vonë do e tregojë se sa shumë vite pune kemi investuar ne brenda atij spitali. Aty nuk punohet me orare. Ka nisur puna në 8 mars, dhe do të mbarojë puna kur të mbarojë rasti i fundit. Shpesh pyes veten se mirë unë që e kam për detyrë që drejtojë atë institucion, po ata djem dhe vajza që kanë ardhur. Sot jemi shtuar si staf dhe vazhdojmë të shtohemi me staf infemieror. Ju siguroj që është e vështirë që të punosh me ta, por në punën tënde ke kënaqësi profesionale, mesazhe pa fund për familjarët. Në 99% të punës tonë ne gëzojmë mirënjohjen e popullit. Ka edhe njerëz që bëjnë komente negative, ka dhe staf mjekësor që nuk është në nivelin e duhur për t;ju shpërbyer njerëzve. Por koha e tregoi dhe ata dolën mbi ujë. Drejtësia e tregoi. Ne që punojmë pranë këtyre pacientëve kemi përgjegjësi, emocione dhe frikë herë pas here. Frika është larguar me arsyen e thjeshtë pasi kemi pasur veshjet e mbrojtjes personale dhe askush në spitalet COVID s’ka punuar pa ato. Veshja është mburojë e madhe.”, tha Como. /Gazeta Liberale


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back