Globi

Policia u prish qetësinë grupeve mafioze, fusnin celular në burg nëpërmjet dronëve

Shkruar nga Liberale
Policia u prish qetësinë grupeve mafioze, fusnin celular në burg

Një kontroll i befasishëm në burgun e Bolonjës duket se u ka prishur qetësinë grupeve mafioze

Më shumë se 100 telefona celularë, karikues dhe karta SIM janë sekuestruar nga policia në burg. Këto pajisje përdoreshin nga grupet kriminale si ajo e ‘Cosa Nostra’ për të menaxhuar grupet dhe trafikun e drogës jashtë.

Rreth 50 persona janë të dyshuar, mes tyre dhe vrasësit e ‘Ndrangheta’, mafias shqiptare, mafies Camorra, mafies marokene dhe mafies nigeriane. 44 janë aktualisht të arrestuar dhe 6 janë ende të lirë.

Mes të dyshuarve edhe një avokat dhe një person tjetër që bënte furnizuesin, të dy të akuzuar se kanë vepruar si ndërmjetës për shkëmbimin e telefonave por edhe të drogës. Disa pajisje iu dorëzuan të burgosurve përmes dronit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH