Globi

Policia shpëton 1000 mace,do të shiteshin për mish derri dhe qengji

Shkruar nga Liberale
Policia shpëton 1000 mace,do të shiteshin për mish derri dhe

Policia në Kinë ka shpëtuar më shumë se 1000 mace nga therja dhe shitja si mish derri ose deleje, raportojnë mediat shtetërore.

Duke vepruar sipas një informacioni nga aktivistët e mirëqenies së kafshëve, policia kapi kamionin që po transportonte macet në qytetin lindor të Zhangjiagang. Macet u zhvendosën në një strehë, sipas një raporti në The Paper.

Shpëtimi zbuloi një tregti të paligjshme të mishit të maces dhe ngriti shqetësime të reja për sigurinë ushqimore, thuhet në raport.

Mishi i maces mund të arrijë 4,5 juanë (0,61 dollarë; 0,51 paund) për mace, një njësi matëse në Kinë që është afërsisht e barabartë me 600 g, thanë aktivistët.

Ishte e paqartë nëse macet e shpëtuara ishin endacakë apo kafshë shtëpiake. Ato ishin në tranzit në jug të vendit ku do të shërbeheshin si hell derri dhe qengji.

Sipas The Paper, aktivistët në Zhangjiagang kishin vënë re një numër të madh macesh që mbaheshin në kuti druri të gozhduara në një varrezë dhe e vëzhguan atë për gjashtë ditë.

Kur macet u ngarkuan në një kamion më 12 tetor, ata ndaluan automjetin dhe thirrën policinë.

Historia në The Paper, e publikuar të premten e kaluar, mori mijëra komente të zemëruara në platformën e mediave sociale të Kinës Weibo. Disa përdorues kërkuan inspektime më të forta të industrisë ushqimore.

"Le të vdesin këta njerëz me një vdekje të tmerrshme," tha një përdorues i Weibo.

Një tjetër tha: "Kur do të ketë ligje për të mbrojtur kafshët? A nuk ka rëndësi jeta e maceve dhe e qenve?"

Një përdorues tha: "Unë nuk do të ha më mish barbeque jashtë."

Në qershor, u bë shumë zhurmë në një kolegj në provincën e Jiangsu, kur një student zbuloi kokën e një miu në vaktin e tij. Autoritetet e shkollës fillimisht u përpoqën të pretendonin se ishte mish rose përpara se të pranonin se nxënësi kishte të drejtë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH