Globi

Po udhëtonte me 82 kilometra në orë, shoferi gjobitet me 121 mijë euro

Shkruar nga Liberale
Po udhëtonte me 82 kilometra në orë, shoferi gjobitet me 121

Një shofer i pasur është gjobitur me 121 mijë euro për tejkalim shpejtësie në Finlandë, ku gjobat e tilla llogariten në bazë të të ardhurave të shkelësit.

“Më vjen vërtet keq për këtë”, citoi gazeta kryesore në Ishujt Aaland, një rajon autonom i Finlandës në Detin Baltik, të thoshte Anders Wiklöf në një artikull të botuar.

Wiklöf po udhëtonte me 82 kilometra në orë në një zonë ku kufizimi ishte 50 kilometra në orë kur policia e ndaloi dhe i dha gjobën të shtunën. Së bashku me marrjen e gjobës, atij iu pezullua patenta e shoferit për 10 ditë, sipas gazetës “Nya Aaland”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH