Showbiz

Pjesë e rekordeve Guinnes/ Fëmija mrekulli me IQ-në e një gjeniu, kur ishte vetëm 2-vjeçe Isla hyri në Mensa

Shkruar nga Liberale

Në qershor të vitit të kaluar, e vogla Isla McNabb, një vajzë e vogël vetëm 2 vjeç, është bërë anëtarja më e re femër në Mensa, një shoqatë ndërkombëtare jofitimprurëse në të cilën vetëm njerëz shumë inteligjentë mund të bashkohen. Më konkretisht, duhet të demonstrohet përmes testeve specifike të standardizuara se dikush ka një IQ shumë të lartë, pra më e lartë se përqindja e 98-të e popullsisë globale. Edhe Isla shkoi pak më tej, pasi kanë testuar 99-të përqind të grupmoshës së saj me testin Stanford-Binet, me anë të të cilit vlerësohen aftësitë njohëse, aftësitë memoristike, shpejtësia e përpunimit dhe arsyetimi logjik. E thënë thjesht, vogëlushja është pjesë e 1 përqindëshit më të zgjuar të popullsisë për moshën e saj.

Rekordi i Islës u "certifikuar" edhe nga Libri i Rekordeve Guinness, i cili së fundmi tregoi historinë e saj të jashtëzakonshme. Vajza e vogël, e cila mbushi 4 vjeç më 19 nëntor, jeton me prindërit e saj Jason dhe Amanda në Crestwood, në shtetin e Kentakit (Shtetet e Bashkuara të Amerikës). Siç shpjegohet nga Guinness World Records, që kur e sollën në shtëpi ajo tregoi vëmendje dhe përqendrim të pazakontë për një të porsalindur, por asgjë nuk dukej se mund të sugjeronte se mund të ishte një “gjeni i vogël”. Gjërat ndryshuan kur në vetëm 1 vjeç ajo filloi të mësonte ngjyrat, numrat dhe shkronjat e alfabetit, shumë përpara fëmijëve të tjerë. Tezja Kristal, pasi vuri re aftësitë e jashtëzakonshme të vajzës së vogël, i dha asaj një pllakë me fshirëse për ditëlindjen e saj të dytë; prindërit u përpoqën të shkruanin fjalë dhe Isla, në mënyrë të pabesueshme, filloi t'i lexonte ato me zë të lartë. Ajo mund t'i lexonte si fëmijë 4-5 vjeç. Një detaj që fjalë për fjalë i bëri prindërit të kërcejnë, ishte gjetja e shkronjave të alfabetit të kompozuara saktë pranë objekteve. Për shembull, ata gjetën CHAIR pranë një karrige dhe CAT pranë maces së familjes, Booger, shkruan fanpage.it.

Në atë moment Amanda dhe Jason vendosën ta vizitonin vajzën e vogël nga një psikolog i specializuar në vlerësimin e fëmijëve shumë të talentuar nga pikëpamja intelektuale. Pasi konfirmoi aftësitë e saj të jashtëzakonshme, vogëlushja iu nënshtrua testit Stanford-Binet për moshën e saj dhe e kaloi shkëlqyeshëm, duke u pranuar në Mensa. Siç tregohet, deri më sot ajo është fëmija më i vogël që i është bashkuar shoqatës (pikërisht në moshën 2 vjeçe e 195 ditë). Tani Isla regjistrohet rregullisht në çerdhe, por prindërit e saj do të donin një rrugë të dedikuar arsimore për të që mund të rrisë inteligjencën e saj superiore, pa trazuar rrugën normale sociale dhe njohëse për një fëmijë të moshës së saj. Në shkollë ajo është e shkëlqyer në gjithçka, por veçanërisht shkëlqen në matematikë dhe lexim, specifikon Libri i Rekordeve Guinness. Në vetëm katër vjeç, ajo lexon libra dhe u kërkon prindërve të shohin videot që tregojnë historinë e saj në YouTube. Natyrisht që nuk e kanë të lehtë të rrisin një fëmijë me këto aftësi dhe fakti i hyrjes në Mensa mund të jetë një ndihmë jashtëzakonisht e çmuar për ta. “Përfitimi më i madh i Mensës është komuniteti”, tha babai. Prindërit, në fakt, kishin vendosur t'i nënshtroheshin testit të shoqatës edhe për të kërkuar këshilla nga prindër të tjerë që kanë pasur "fëmijë mrekulli". Me siguri do të dëgjojmë shumë për Isla McNabb edhe në të ardhmen./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH