Showbiz

Piktura e Banksy për infermieret, shitet me një shifër rekord

Shkruar nga Liberale

Një pikturë nga artisti i rrugës, Banksy, që nderon punonjësit e kujdesit shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar, ka vendosur një rekord të ri për artistin. Ajo është shitur për 16.7 milion £ ose 23.1 milion dollarë në Christie’s në Londër.

“Game Changer”, të cilën artisti enigmatik i dhuroi Spitalit Universitar Southampton (UHS) në maj të vitit 2020 gjatë valës së parë të pandemisë, përshkruan një fëmijë të vogël duke luajtur me një infermiere lodër të Kryqit të Kuq, të veshur me një pelerinë dhe maskë fytyre. Në një shportë aty pranë, figurinat e Batman dhe Spiderman qëndronin të harruara.

Të ardhurat do t’i dhurohen Spitalit Universitar Southampton, si dhe organizatave shëndetësore dhe organizatave bamirëse në të gjithë vendin, sipas shtëpisë së ankandit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH